HIVokryzja. Jak walczyć z lękiem przed nieznanym?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 16:52
- Możemy mówić o swojej tolerancji dla osób z HIV, ale nasze postawy zmieniają się, gdy rzeczywiście spotykamy kogoś z tą chorobą - mówił psycholog zdrowia Filip Pierowski.
Audio
  • O HIV i akcji HIVokryzja - mówią Anna Marzec-Bogusławska i Filip Pieroński (Się mówi/Czwórka)
Czerwona wstążka jest symbolem solidarności z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS
Czerwona wstążka jest symbolem solidarności z zakażonymi HIV i chorymi na AIDSFoto: Glow Images/East News

Dobiegła końca ogólnopolska akcja społeczna "HIVokryzja. Wyleczmy się", skierowana do osób zdrowych. Celem kampanii była walka z uprzedzeniami i hipokryzją wobec osób zakażonych wirusem HIV. - Wciąż traktujemy HIV jako coś rzadkiego i niezwykłego. Ta kampania służyła temu, by uświadomić społeczeństwu, że ludzie z HIV żyją wśród nas, a my nawet często o tym nie wiemy - mówił psycholog zdrowia Filip Pierowski.

Jak przekonywała Anna Marzec-Bogusławska z Krajowego Centrum ds. AIDS, w Polsce należy zapewnić dostęp do wiedzy na temat wirusa, która na razie jest zbyt mała. - Jedynie 5 proc. dorosłej populacji Polaków wykonało w ubiegłym roku test na HIV - podkreślała ekspertka. Tłumaczyła, że nawet, jeśli sami jesteśmy pewni, że nie podejmowaliśmy ryzykownych zachowań w przeszłości, co do naszych partnerów takiej pewności w 100 proc. mieć nie możemy.

Eksperci opowiadali o najczęstszych reakcjach środowiska na informację o zakażeniu HIV, mówili także o mitach dotyczących wirusa, które wciąż funkcjonują w społecznej świadomości.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Anna Hardej

Goście: Anna Marzec-Bogusławska (dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS agendy Ministerstwa Zdrowia), Filip Pierowski (Studio Psychologii Zdrowia)

Data emisji: 17.05.2016

Godzina emisji: 14.00

kd/mm

Czytaj także

Transplantologia. Jak dzielić się swoim życiem?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 17:20
- Chcemy dobrze, ale mało wiemy - tak poziom naszej wiedzy o transplantacji ocenia prof. Roman Danielewicz. - Jest trochę niedociągnięć, ale idziemy w dobrą stronę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leki bez recepty. "Suplementy diety wcale nas nie leczą"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 17:44
Na polskim rynku pojawiają się tony suplementów, które mają wzmacniać włosy i paznokcie czy ułatwiać zdanie egzaminów. Przyjmowane w nadmiarze mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Medycyna alternatywna - nadzieja czy ślepy zaułek?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 15:53
Akupunktura, ziołolecznictwo, bioenergoterapia, radiestezja to tylko niektóre z niekonwencjonalnych metod leczenia. Czy jest na nie miejsce we współczesnej medycynie?
rozwiń zwiń