Greenpeace: od naszych zakupów zależy stan oceanów

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2016 16:24
- My, jako konsumenci i konsumentki, kształtujemy to, w jaki sposób zasoby mórz i oceanów są wykorzystywane na co dzień. Wpływamy na to, co do oceanów trafia - mówi przedstawicielka Greenpeace.
Audio
  • Katarzyna Skawińska z MSC Polska i Katarzyna Guzek z Greenpeace podpowiadają jak codziennie dbać o oceany (Się mówi/Czwórka)
Greenpeace: od naszych zakupów zależy stan oceanów
Foto: Joakant/Pixabay

- Używając kosmetyków powinniśmy mieć na uwadze, że zawarte w nich plastikowe granulki z peelingu, trafią do rzek, które spłyną do mórz, a następnie do oceanów - mówi Katarzyna Guzek (Greenpeace). - Akweny wodne są dramatycznie zaśmiecone. Szacuje się, że w 2050 roku plastikowych odpadków w oceanach będzie więcej niż ryb.

Na drugie zagrożenie dla akwenów wodnych, jakim jest nadmierne eksploatowanie zasobów wodnych wskazała Katarzyna Skawińska z MSC Polska. Okazuje się, że 90 procent łowisk jest przełowionych, przez to niektóre gatunki są całkowicie zagrożone są wyginięciem.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Oceanów, z tej okazji warto zastanowić się, jak w codziennym życiu o nie dbać. Podstawowe wskazówki to korzystanie ze zrównoważonego rybołówstwa czy ograniczenie zużycia azotanów, dzięki temu może też sinic w Bałtyku będzie mniej.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Katarzyna Skawińska (MSC Polska), Katarzyna Guzek (Greenpeace)

Materiał: Anna Depczyńska

Data emisji: 08.06.2016

Godzina emisji: 14.00

pj/bch

Czytaj także

Ryby nie mają głosu? Mit obalony!

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 17:31
- Wydają dźwięki, bulgoczą, chrzęszczą, po prostu komunikują się ze sobą - mówi Agata Borucka z warszawskiego zoo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

U Toradżan śmierć to choroba, a pogrzeb kończy życie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 18:00
- Wyspa Sulawesi serwuje wiele szokujących doznań Europejczykom - mówi Katarzyna Maniszewska, podróżniczka. - Mieszkańcy regionu Tana Toraja całe życie przygotowują się do pogrzebu.
rozwiń zwiń