Sokoły pracujące na lotniskach ratują życie ludziom

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 17:00
- Trzeba wyczuć słabe strony sokoła. Wtedy do wszystkiego można go przyzwyczaić, nawet do pracy na lotniskach - mówi Wojciech Wiaderny, sokolnik.
Audio
  • Jak sokoły dbają o bezpieczeństwo pasażerów samolotów? (Czwórka/Się mówi)
Sokolnicy upodabniają się do swoich sokołów, a sokoły do swoich sokolników - przyznają opiekunowie tych pięknych ptaków
Sokolnicy upodabniają się do swoich sokołów, a sokoły do swoich sokolników - przyznają opiekunowie tych pięknych ptakówFoto: Glow Images/East News

Okazuje się, że nie tylko terroryści oraz ich bomby stanowią zagrożenie dla startujących i lądujących samolotów. Równie groźne mogą być ptaki. W wyniku zderzenia zwierzęcia z maszyną z reguły ginie nie tylko zwierzę. Zniszczony silnik bądź wybita szyba samolotu mogą być przyczyną dramatycznej w skutkach katastrofy lotniczej.

By temu zaradzić, dawniej przeganiano dzikie ptactwo armatkami i racami, jednak ptaki szybko przyzwyczaiły się do huku. Dziś na lotniskach korzysta się więc z usług sokolników, których szkolone drapieżniki skutecznie odstraszają inne ptaki.

- Choć sokoły nie mają kondycji fizycznej, by dogonić przedstawicieli innych gatunków, sam ich widok skutecznie je odstrasza - mówi Wojciech Wiaderny z warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina, które jako pierwsze w Polsce zaczęło korzystać z usług sokolników. Ekspert wyjaśniał, dlaczego sokoły upodabniają się do swoich opiekunów i jak szkolić je, by ze spokojem podchodziły nawet do samochodowego zgiełku.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Przygotował: Kamil Wąsik
Data emisji: 29.01.2015
Godzina emisji: 15.00

(kd/mc)

Czytaj także

Firmy marketingowe czyhają na nasze dane osobowe

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 18:00
E-maile, telefony, smsy... firmy marketingowe zalewają nas różnymi ofertami, a my nie wiemy, jak się mamy od nich opędzić. Okazuje się, że często wszystko to dzieje się z naszej winy, ponieważ nie chronimy naszych danych osobowych z należytą dokładnością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Planespotting - pasja dla wytrwałych

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 13:00
Wychodzą z domów o świcie, wracają często późnym wieczorem. Mają swoje utarte szlaki. Oprócz fotografowania, zajmują się także m.in. sprzątaniem okolic lotnisk. Można ich spotkać, gdy uzbrojeni w aparaty i lornetki czekają na przelatujące samoloty. Planespotterzy obserwują je w dzień i w nocy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szani - sympatyczna suczka... na wózku

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 21:30
Jeszcze do niedawna dziesięcioletnia suczka Szani, owczarek niemiecki, mogła beztrosko hasać i chodzić na kochane przez nią długie spacery. Niestety zachorowała na dysplazję stawów biodrowych.
rozwiń zwiń