Planespotting - pasja dla wytrwałych

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 13:00
Wychodzą z domów o świcie, wracają często późnym wieczorem. Mają swoje utarte szlaki. Oprócz fotografowania, zajmują się także m.in. sprzątaniem okolic lotnisk. Można ich spotkać, gdy uzbrojeni w aparaty i lornetki czekają na przelatujące samoloty. Planespotterzy obserwują je w dzień i w nocy.
Audio
  • Jak wygląda życie planespottera? O tej niełatwej pasji opowiada Maciej Serafin (Czwórka/Się mówi)
  • Czym zajmują się planespotterzy? Jakiego używają sprzętu? (Czwórka/Się mówi)
Planespotter podczas fotografowania nadlatującego samolotu
Planespotter podczas fotografowania nadlatującego samolotuFoto: wikimedia.commons/fot.Javier Rodríguez

- Każdy samolot jest piękny, w każdym zdjęciu, zrobionym przelatującej maszynie, także można znaleźć coś pięknego - przekonuje Damian Leśniak, który planespotterem jest od ośmiu lat, a na lotniskach bywa tak często, jak tylko pozwala mu na to czas. Planespotterzy jednak nie tylko fotografują samoloty, ale także przysłuchują się - dzięki specjalnie przystosowanym do tego odbiornikom radiowym - temu, co dzieje się na lotniskach. - Mamy skanery lotnicze. To dzięki nim wiemy, z której strony i kiedy będą nadlatywały samoloty - tłumaczy Leśniak.
Jaka jest podstawowa zasada w byciu planespotterem? - Trzeba być zwartym i gotowym przez cały czas, bo niestety samoloty nie czekają, aż ustawimy obiektywy. Trzeba także być dyspozycyjnym. Często wychodzimy z domu o czwartej nad ranem, by zrobić dobre zdjęcie. A potem wracamy dopiero wieczorami - opowiada Marcin Roguski, który planespottingiem zajmuje się od 7 lat.

Czytaj także Michał Szlaga: fotograf uczy się całe życie <<<
Wielu planespotterów ściśle współpracuje z obsługą lotnisk. Podkreślają, że nie są intruzami, nie przeszkadzają w ruchu lotniczym. - Mamy odpowiednie kamizelki, oznaczenia. Poruszamy się utartymi szlakami - mówi Maciej Serafin, planespotter, członek stowarzyszenia Warsaw Spotters. Serafin stworzył międzynarodową galerię zdjęć, w której znaleźć można ponad 160 tys. plików: z Austrii, Niemiec, a także Indii, Tajlandii i Tajwanu.
Ale planespotting to nie tylko robienie zdjęć przelatującym samolotom, przynajmniej nie w Polsce. - W wielkiej Brytanii wielu ludzi siada przy lotniskach, by na karkach zapisywać harmonogram odlotów i przylotów - mówi Leśniak.

By dowiedzieć się więcej o pasji, jaką jest planespotting, posłuchaj nagrań rozmów z audycji "Się mówi".

(kd,tj)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak to jest być pierwszą kobietą-pilotem MiG-29?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 15:06
Katarzyna Tomiak, pierwsza Polka, która została pilotem myśliwca MiG-29, będzie gościem "Konturówki" w sobotę po godzinie 15.00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perspektywy młodych na rynku pracy? Całkiem dobre!

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 16:45
- Jest coraz więcej ofert staży, praktyk, w dodatku płatnych. Firmy zaczynają też kłaść nacisk na to, by zagwarantować umowę o pracę. Wygląda to naprawdę znacznie lepiej niż jakiś czas temu - przekonywała w Czwórce Urszula Zając-Pałdyna, ekspert rynku pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perfumy niszowe - zapach kadzidła, papryki i rajdu samochodowego

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 11:30
Kiedyś kobiety chciały pachnieć Chanel, mężczyźni stawiali na Diora, dziś branża perfumiarska ma dużo więcej do zaoferowania, a my możemy otulać się wonią kościelnego kadzidła, tytoniu, whisky, szałwii oraz wysuszonej słońcem trawy.
rozwiń zwiń