Transseksualizm - wciąż brakuje tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 16:00
Coraz częściej osoby publiczne przyznają się do zmiany płci. - Zrozumieniem wykazują się też rodzice transseksualnych dzieci. Ale w społeczeństwie brakuje tolerancji - przyznaje psychoterapeuta Jacek Gientka.
Audio
  • Psychoterapeuta Jacek Gientka o transseksualizmie (Się mówi/Czwórka)
Bruce Jenner, ojczym Kim Kardashian, ostatnio pokazał się publicznie po zmianie płci jako Caitlyn. Nowojorskie tabloidy szeroko skomentowały ten temat
Bruce Jenner, ojczym Kim Kardashian, ostatnio pokazał się publicznie po zmianie płci jako Caitlyn. Nowojorskie tabloidy szeroko skomentowały ten tematFoto: PAP/Richard B. Levine

U osób transseksualnych płeć biologiczna jest inna, niż płeć psychiczna. Operacyjna korekta płci jest możliwa po osiągnięciu pełnoletności, ale już wcześniej dziecko może być traktowane zgodnie z tą płcią, z którą się utożsamia.

- W niektórych krajach już w wieku ok. sześciu lat może nastąpić zmiana w funkcjonowaniu w rolach społecznych. Biologiczna dziewczynka idzie do szkoły czy do przedszkola i tam jest trakowana jak chłopiec, nawet na liście uczniów może być wpisana jako chłopiec - wyjaśnia Jacek Gientka.

Ekspert przyznaje, że w Polsce brakuje jeszcze pełnego zrozumienia tematu. - Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że funkcjonujemy w prostym podziale na mężczyzn i kobiety. A nagle pojawiają się osoby, które się temu wymykają - mówi.

Psycholog odpowiada też na pytanie, jak wygląda proces zmiany płci i czy zdarzyło się, że operację przeszła osoba, która w rzeczywistości nie była transseksualna.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Jacek Gientka (psychoterapeuta z poradni "W stronę zmiany")

Data emisji: 7.07.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/kd

Czytaj także

Parada Równości - marsz wszystkich wykluczonych?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 17:00
"Równe prawa, wspólna sprawa" - to hasło Parady Równości, która po raz 15. przeszła ulicami Warszawy w miniony weekend.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trzyrzecze. Teatr z Białegostoku rozkręca się w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 08:00
Teatr Trzyrzecze prowadzi działania antyrasistowskie i antydyskryminacyjne. O swojej walce z systemem jego twórcy opowiedzieli w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska szkoła - dyskryminacja i przemoc?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 16:00
Od 2013 roku szkoły mają obowiązek prowadzenia działań antydyskryminacyjnych. Ale ostatnio gimnazjum w Piątkowisku, które zorganizowało takie zajęcia, znalazło się na celowniku wójta.
rozwiń zwiń