Nigeryjski afrobeats i Fireboy DML podbijają serca świata

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 09:29
Pięć lat temu w Polsce powstała inicjatywa Afropolska, która skupia się na promocji afrykańskiej kultury w naszym kraju i integracji społeczności afrykańskiej. Organizują szereg niezwykłych inicjatyw, wydarzeń, koncertów. Teraz zapraszają na występ Fireboy DML. 
Tobi Adeyemi, Malik, Dare Omisore, Jide Mustapha i Maken
Tobi Adeyemi, Malik, Dare Omisore, Jide Mustapha i MakenFoto: Czwórka

- Afropolska to grupa utalentowanych, młodych Nigeryjczyków, którzy pojawili się w Polsce 5 lat temu i postanowili tu promować swoją kulturę - mówią zgodnie Tobi Adeyemi, Malik, Dare Omisore i Jide Mustapha, przedstawiciele kolektywu. - Pokazujemy naszą kulturę polskiej publiczności, ale też staramy się integrować środowisko afrykańskie w Polsce, staramy się zapewniać im to, za czym tęsknią z rodzinnej ziemi - dodają. 

Przez czas swojej działalności kolektyw Afropolska bardzo się rozwinął, udoskonalił swój warsztat. Organizowane przez nich wydarzenia zyskały też wierne grono fanów. To z ich inicjatywy Polskę odwiedzili m.in. Teni, Omah Lay czy Buju. 24 marca w warszawskim klubie Explosion zagra Fireboy DML wraz z zespołem. To jeden z najpopularniejszych artystów afrobeats na świecie. 

Określany jako "przyszłość" afrobeatu, Fireboy DML wdarł się na scenę muzyczną na początku 2019 roku z debiutanckim albumem "Laughter, Tears & Goosebumps". Ten krytycznie uznany projekt dał początek serii przebojów - "Jealous", "Scatter" i "King", które przyciągnęły uwagę fanów muzyki na całym świecie i uwidoczniły zdolności liryczne, wszechstronność wokalną oraz głębię przekazu 24-letniego artysty.

- Ma po prostu złoty głos, to jest jego czas. Dziś jest jednym z najbardziej popularnych nigeryjskich artystów - wyjaśnia Malik. - To on wraz z Edem Sheeranem wyprzedał wszystkie bilety na koncert na stadionie Wembley. Panowie nagrali wspólny singiel "Peru". 


Posłuchaj
55:03 2023_03_13 22_04_43_PR4_Strefa_Dread.mp3 O muzyce afrobeats i koncercie Fireboy DML opowiadają przedstawiciele kolektywu Afropolska

 

Fireboy DML podczas swojej trasy koncertowej odwiedzi 10 europejskich krajów. Polska jest dla niego szczególnym miejscem, jeszcze tu nie był, przeżywa tę wizytę i otwarcie dla siebie nowego rynku. 

Fireboy DML & Ed Sheeran - Peru (Official Video)/Fireboy DML

Organizacja przyjazdu Fireboy DML do Warszawy wcale nie była łatwa. Wymagała wielu przygotowań i rozmów na temat oczekiwań artysty i jego zespołu. Goście Makena zdradzają, że negocjacja warunków, by wszyscy czuli się komfortowo, zajęła im sporo czasu. 

Dziś nigeryjska muzyka trafia do słuchaczy na całym świecie. - Najwięksi artyści związani z afrobeats występują na wielkich wydarzeniach, na wielkich stadionach. To oznacza, że słuchają ich wszyscy, że ta muzyka dociera globalnie - mówi gość Czwórki. - W Polsce na nasze wydarzenia przychodzi publiczność afrykańska, ale też fani naszej muzyki przeróżnych narodowości - dodaje. 

W nigeryjskiej muzyce jest coś uniwersalnego, dzięki czemu podbija ona świat. - Ma w sobie magię, wyzwala przyjemność, jest klimatyczna - ocenia przedstawiciel Afropolski. - Jest tu też pewne perfekcyjne dopracowanie, każdy zna swoją rolę. To powoduje, że muzyka rozchodzi się wszędzie - dodaje. 

Maken zauważa, że nigeryjska diaspora w Ameryce rośnie w siłę, w ostatnim czasie nawet podwoiła swoją liczebność. W Polsce też jest coraz więcej Nigeryjczyków. - Przyjeżdżamy tu na studia, robimy magisterkę. Potem podejmujemy pracę w przeróżnych firmach, zakładamy rodziny - opowiadają goście "Strefy Dread". 

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Goście: Tobi Adeyemi, Malik, Dare Omisore, Jide Mustapha

Data emisji: 13.03.2023

Godzina emisji: 22.25

pj/mat.pras. 

Czytaj także

Dr. Ring-Ding: cały duch to zrozumienie i miłość

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 22:00
- Zawsze było dla mnie ważne, żeby nieść przekaz jedności i wzajemnego zrozumienia - mówi Dr. Ring Ding. - W piosence "Unity" pojawiają się słowa "nieważna jest twoja płeć, kolor skóry, wiek czy narodowość". Wszyscy jesteśmy ludźmi i możemy ze sobą współżyć. Obojętne mi czy jesteś muzułmaninem, ateistą czy kimkolwiek. Jeżeli szanujesz mnie, ja szanuję ciebie - podkreśla.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miss Pat: dedykowaliśmy się naszej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 22:00
Ma 83 lata, chińsko-indyjskie korzenie, jest legendą w historii reggae - Miss Pat. Jej początki w biznesie nie były łatwe, przeszkadzała płeć, jednak po latach już nikt nie kwestionuje jej roli i zasług. 
rozwiń zwiń