Program Erasmus. Jak dostać się na zagraniczne studia i praktyki?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 08:00
Dobre wyniki w nauce, znajomość języka obcego, a może osiągnięcia naukowe i artystyczne - jakie są kryteria i co jest brane pod uwagę w czasie oceny kandydatów do programu Erasmus? Oto poradnik, jak i gdzie ubiegać się o wyjazd na zagraniczne studia.
Audio
  • Jak wyjechać na zagraniczne studia i czy warto to zrobić? - rozmowa z Elizą Rutynowską, Aleksandrą Zatkalik i i innymi studentami, biorącymi udział w programie Erasmus, a także Moniką Satała i z Uniwersytetu Warszawskiego (Czwórka/Studenci w świat wzięci)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

W programie może wziąć udział właściwie każdy zdolny żak. - O wyjazd na Erasmusa można się ubiegać przede wszystkim w ramach oferty swojej uczelni - przekonuje Monika Satała, kierownik sekcji Erasmus Uniwersytetu Warszawskiego. - Istnieją bowiem specjalne umowy między uniwersytetami, dzięki którym takie wyjazdy są możliwe.

By jednak szkoła wysłała nas na zagraniczne studia, musimy spełniać określone kryteria: mieć wysoką średnią ocen z ubiegłego roku i znać język kraju, do którego planujemy się wybrać. - Znajomość języka warto udokumentować odpowiednim certyfikatem - mówi ekspertka. Potem należy napisać m.in. list motywacyjny, a to, czy dostaniemy się do programu, zależy m.in. od tego, jak duża będzie konkurencja. - Nie każda komisja rekrutacyjna wykazuje się poczuciem humoru. Student, który swego czasu chciał wyjechać do Rovaniemi, by poznać Świętego Mikołaja, nie dostał szansy, dlatego warto przyłożyć się do wypełniania formularzy - mówi Satała.

Czytaj także: Jak europejscy wolontariusze poznają życie w Polsce <<<

Eliza Rutynowska, która niedawno odbyła staż w galerii sztuki w Brukseli, korzystając ze stypendium dla praktyk Erasmus, i Aleksandra Zatkalik, która ostatni rok akademicki spędziła na studiach w Leuven w Belgii, potwierdzają, że - by móc wyjechać na zagraniczne studia - wystarczy się postarać. - Jest sporo formalności, które trzeba wypełniać, natomiast - jeśli ktoś naprawdę chce wyjechać, i jest zdeterminowany - nie będzie to stanowiło dla niego problemu - przekonuje Zatkalik.

Uczelnie w których częściach Europy najchętniej przyjmują polskich studentów? Gdzie jest najwięcej wolnych miejsc i dokąd warto się wybrać? jak wygląda studenckie życie podczas programu? Zapraszamy do wysłuchania nagrań rozmów z audycji "Studenci w świat wzięci".

(kd/mc)

Czytaj także

Wyższe szkoły zawodowe – szansa na pracę dla młodych?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 08:00
Bezrobocie młodych Polaków bije rekordy i sięga nawet o 28 proc. Studia od dłuższego już czasu nie są gwarancją znalezienia dobrej pracy. Coraz częściej więc młodzież sięga po nowe rozwiązania – wyższe szkoły zawodowe, które w Polsce działają dopiero od 15 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentny portal pomaga w znalezieniu pracy

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 10:00
Jak łatwo i w miarę szybko znaleźć wymarzoną pracę? Może za pomocą inteligentnego portalu pracy i rozwoju zawodowego. Jak to działa?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć pracę w instytucjach UE?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2014 16:54
"Ambasadorowie Karier UE" to program zainicjowany w roku 2010 przez Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO), który ma zachęcić studentów do podjęcia pracy zawodowej w instytucjach unijnych. O tym, jak dostać się w szeregi unijnych urzędników powiemy w poniedziałkowe popołudnie w Czwórce.
rozwiń zwiń