X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Królestwo". Bo Puszcza Białowieska to "ostatnie takie miejsce"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 14:03
- Puszcza Białowieska to naprawdę jedyna, ostatnia pozostałość tamtych lasów naturalnych, przed tysiącami lat pokrywających niziny Europy. To wzorzec, jak dawniej wyglądał nasz kontynent - mówił Jan Walencik, jeden z reżyserów zdjęć do filmu "Królestwo".
Audio
  • Jan Walencik opowiada o filmie "Królestwo" i życiu w Puszczy Białowieskiej (Tędy po trendy/Czwórka)
Fragment plakatu Les Saisons
Fragment plakatu "Les Saisons"Foto: mat. pras.

Nad filmem "Królestwo" pracowano ponad trzy lata, a Jan Walencik odpowiadał m.in. za organizację zdjęć w Polsce. - Większość z nich powstawała w Puszczy Białowieskiej, ale część, m.in. ujęcia łosi - na bagnach biebrzańskich - wspominał przyrodnik. Zdradzał także ciekawostki z planu filmowego. - Podchodzenie z dużą kamerą na przykład do żubrów mija się z celem, bo poruszanie się żwawo ze sprzętem ważącym 80 kg po lesie jest niemożliwe. Zasadzaliśmy się więc w miejscach żerowania tych zwierząt i czekaliśmy, by zaobserwować ciekawe, rzadkie zachowania - mówił operator.

"Królestwo" w reżyserii Jacquesa Perrina zamyka słynny dokumentalno-przyrodniczy cykl "Mikrokosmos" (1996), "Makrokosmos" (2001) i "Oceany" (2009). W programie Walencik mówił także o tamtych odsłonach cyklu i tłumaczył, skąd wziął się pomysł na tytuł "Królestwa", który w oryginale brzmi "Les Saisons", czyli "Pory roku". Mówił też, dlaczego "dni Puszczy Białowieskiej są policzone" i jakie przesłanie płynie z filmu "Królestwo".

***

Tytuł audycji: "Tędy po trendy"

Prowadzą: Aleksandra Jasińska, Mateusz Kulik

Gość: Jan Walencik (fotograf i dokumentalista przyrody, pracownik i mieszkaniec Puszczy Białowieskiej, jeden z reżyserów zdjęć i operator w produkcji filmu "Królestwo")

Data emisji: 18.09.2016

Godzina emisji: 9.10

kd/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arkadiusz Wojnarowski: "Bella Mia" to film stworzony z miłości do przyrody

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 09:00
- Zabijając chore zwierzęta nie zastanawiamy się nad tym, że przecież one też czują, kochają, myślą - mówi w Czwórce Arkadiusz Wojnarowski, producent polsko-czeskiego filmu "Bella Mia", który właśnie wchodzi do kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Teoria wielkiego podrywu", "Dolina Krzemowa", "Doctor Who", czyli seriale dla geeków

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 14:01
Wielbiciele seriali fantasy mają swoją "Grę o tron", fani mroczniejszych klimatów – "Hannibala". Dla "kujonów" oferta telewizyjna też jest bardzo bogata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poezjomat. Polskie i czeskie wiersze na łódzkiej Piotrkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 11:00
Do niedawna Poezjomaty można było zobaczyć w Pradze, Londynie czy Kijowie. Teraz z wyjątkowego urządzenia, które wygląda jak peryskop i serwuje polską i czeską poezję, korzystać można także w Łodzi.
rozwiń zwiń