"Królestwo". Bo Puszcza Białowieska to "ostatnie takie miejsce"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 14:03
- Puszcza Białowieska to naprawdę jedyna, ostatnia pozostałość tamtych lasów naturalnych, przed tysiącami lat pokrywających niziny Europy. To wzorzec, jak dawniej wyglądał nasz kontynent - mówił Jan Walencik, jeden z reżyserów zdjęć do filmu "Królestwo".
Audio
  • Jan Walencik opowiada o filmie "Królestwo" i życiu w Puszczy Białowieskiej (Tędy po trendy/Czwórka)
Fragment plakatu Les Saisons
Fragment plakatu "Les Saisons"Foto: mat. pras.

Nad filmem "Królestwo" pracowano ponad trzy lata, a Jan Walencik odpowiadał m.in. za organizację zdjęć w Polsce. - Większość z nich powstawała w Puszczy Białowieskiej, ale część, m.in. ujęcia łosi - na bagnach biebrzańskich - wspominał przyrodnik. Zdradzał także ciekawostki z planu filmowego. - Podchodzenie z dużą kamerą na przykład do żubrów mija się z celem, bo poruszanie się żwawo ze sprzętem ważącym 80 kg po lesie jest niemożliwe. Zasadzaliśmy się więc w miejscach żerowania tych zwierząt i czekaliśmy, by zaobserwować ciekawe, rzadkie zachowania - mówił operator.

"Królestwo" w reżyserii Jacquesa Perrina zamyka słynny dokumentalno-przyrodniczy cykl "Mikrokosmos" (1996), "Makrokosmos" (2001) i "Oceany" (2009). W programie Walencik mówił także o tamtych odsłonach cyklu i tłumaczył, skąd wziął się pomysł na tytuł "Królestwa", który w oryginale brzmi "Les Saisons", czyli "Pory roku". Mówił też, dlaczego "dni Puszczy Białowieskiej są policzone" i jakie przesłanie płynie z filmu "Królestwo".

***

Tytuł audycji: "Tędy po trendy"

Prowadzą: Aleksandra Jasińska, Mateusz Kulik

Gość: Jan Walencik (fotograf i dokumentalista przyrody, pracownik i mieszkaniec Puszczy Białowieskiej, jeden z reżyserów zdjęć i operator w produkcji filmu "Królestwo")

Data emisji: 18.09.2016

Godzina emisji: 9.10

kd/mg

Czytaj także

Arkadiusz Wojnarowski: "Bella Mia" to film stworzony z miłości do przyrody

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 09:00
- Zabijając chore zwierzęta nie zastanawiamy się nad tym, że przecież one też czują, kochają, myślą - mówi w Czwórce Arkadiusz Wojnarowski, producent polsko-czeskiego filmu "Bella Mia", który właśnie wchodzi do kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Teoria wielkiego podrywu", "Dolina Krzemowa", "Doctor Who", czyli seriale dla geeków

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 14:01
Wielbiciele seriali fantasy mają swoją "Grę o tron", fani mroczniejszych klimatów – "Hannibala". Dla "kujonów" oferta telewizyjna też jest bardzo bogata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poezjomat. Polskie i czeskie wiersze na łódzkiej Piotrkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 11:00
Do niedawna Poezjomaty można było zobaczyć w Pradze, Londynie czy Kijowie. Teraz z wyjątkowego urządzenia, które wygląda jak peryskop i serwuje polską i czeską poezję, korzystać można także w Łodzi.
rozwiń zwiń