Ganksy. Sztuczna inteligencja kopiuje dzieła Banksy'ego

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 10:47
Ganksy tak nazywa się bot, stworzony przez brytyjskiego programistę, który tworzy prace przypominające murale Banksy'ego. A wszystko przez wyrok brytyjskiego sądu.
Banksy: Sztuka wyjęta spod prawa
Banksy: Sztuka wyjęta spod prawaFoto: mat prasowe
książka kucharska 1200.jpg
Największa baza książek kucharskich w sieci. Sprawdź, co jedli Rzymianie

Jak się okazuje pomysł na stworzenie Ganksy'ego pojawił się we wrześniu tego roku, gdy okazało się, że zgodnie z orzeczeniem sądu Banksy, jako anonimowy artysta, nie ma prawa do własnego znaku towarowego, a także do swoich prac. - Pomysł ze stworzeniem Ganksy'ego jest o tyle ciekawy, że ostatnio decyzją jednego z sądów Banksy, dopóki jest anonimowy, nie może mieć pełni praw do swoich prac i można próbować go kopiować - mówi Maciej Wernio z noizz.pl. - Nie wiem, czy Ganksy powstał dokładnie, by kopiować Banksy'ego, ponieważ twórcy piszą, że chcieli stworzyć dzieło, które będzie imitować street art. Inspiracja Banksym jest jednak widoczna. Gdy oglądamy te prace, to widoczna jest charakterystyczna kreska, wykorzystanie sławnego czerwonego tekstu. Są to obrazy generowane przez sztuczną inteligencję - dodaje. 


Posłuchaj
02:39 czwórka pierwsze słyszę 2.11.2020 ganksy.mp3 O Ganksym opowiada Maciej Wernio z noizz.pl (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Sprawdź także:


banksy 1200.jpg
Banksy w Warszawie. Tajemnice są wszędzie

Program stworzony przez Brytyjczyka przejrzał setki zdjęć i na tej podstawie wykreował styl. Ganksy na swoim koncie ma już 256 prac, które w formie cyfrowych plików można nabyć przez internet. Sporo z nich zostało już sprzedanych. - Twórcy działają w ten sposób, że wystawili na sprzedaż ponad 200 wygenerowanych prac Ganksy'ego, ponad 100 się już sprzedało - mówi rozmówca Martyny Ogonek. 

Zastosowano ciekawy sposób sprzedaży. Pierwsza praca Ganksy'ego kosztowała niewiele ponad funta, a za każdą następną kupioną należało zapłacić funt więcej.

Czytaj także:

Mateusz Fusiarz przypomina, że jakiś czas temu głośno było o tym, że portret stworzony przez sztuczną inteligencję został sprzedany za blisko pół miliona dolarów przez Dom Aukcyjny Christie's. Ta cena czterdziestopięciokrotnie przekroczyła szacunkową wartość dzieła. 

Dziś sztuczna inteligencja wydaje płyty, obrazy przez nią stworzone pojawiają się w galeriach. W tym kontekście Ganksy nie jest niczym nowym i nie jest wykluczone, że odniesie duży sukces. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Mateusz Fusiarz

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 02.11.2020

Godzina emisji: 8.41

pj

Czytaj także

Schody, na których tańczył Joker stały się atrakcją turystyczną

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 15:28
Schody, na których zatańczył filmowy Arthur Fleck, tytułowy Joker, niespodziewanie stały się atrakcją turystyczną. Każdego dnia okupują je dziesiątki fanów filmu. Mieszkańcy okolicy nie są jednak zadowoleni z nagłej popularności tego miejsca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co szóste muzeum świata pozostanie zamknięte - na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 10:12
Pandemia koronawirusa wdarła się w każdą dziedzinę naszego życia, dotknęła wszystkich branż, nie ominęła też rynku sztuki. UNESCO szacuje, że z 95 tys. muzeów na całym świecie aż 90 procent musiało zawiesić działalność. Nie wszystkie otworzą się ponownie.
rozwiń zwiń