Jak skutecznie realizować cele? Trenuj silną wolę każdego dnia

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 10:00
- Silna wola jest jak mięśnie. Trzeba ćwiczyć ją na co dzień, regularnie, wówczas będzie coraz silniejsza - przekonuje psycholog społeczny dr Ewa Jarczewska-Gerc i dodaje, że w tej dyscyplinie sportu nie można się "przetrenować".
Audio
  • Jak skutecznie realizować cele, jak walczyć z samym sobą i dlaczego nie wolno się poddawać? - rozmowa z psycholog dr Ewą Jarczewską-Gerc (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Trenowanie silnej woli przydaje się tak, jak trenowanie mięśni
Trenowanie silnej woli przydaje się tak, jak trenowanie mięśniFoto: Glow Images/East News

Umiejętność automotywacji przydaje się nam każdego dnia, w każdej niemal sytuacji. - Wytrwałość powinna być nieodłącznym elementem większości tego, co w życiu robimy. Wówczas ćwiczymy swoją silną wolę. Jeśli będziemy wytrwałość traktować jednorazowo, w odniesieniu do realizacji jednego tylko postanowienia, sukces może nas ominąć - mówi psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, dr Ewa Jarczewska-Gerc, zajmująca się motywowaniem i efektywnością w działaniu.

Dlatego warto ćwiczyć swoją silną wolę na co dzień. Nieprawdą jest, że - jak sądzi wielu - w ten sposób będziemy się "męczyć" i z czasem zniechęcimy się do realizowania danego celu. - Okazuje się, że to jest jak z męczeniem mięśni. Jeśli będziemy je trenować każdego dnia, staną się silniejsze - przekonuje ekspert.

Choć jednak ćwiczenia z wytrwałości dotyczyć powinny realizacji naszych osobistych celów, jak przyznaje dr Jarczewska-Gerc, wymienić można kilka, z których realizacją ludzie generalnie mają problemy. - Przede wszystkim są to postanowienia dotyczące zdrowego stylu życia, rzucenia palenia, nieobjadania się. Do tego dochodzi także panowanie nad emocjami, z którym u nas krucho - przekonuje gość Czwórki. - Problemy pojawiają się zwłaszcza w sytuacjach, w których to, z czego chcemy zrezygnować, dotychczas często robiliśmy, na przykład palenie papierosa przy lampce wina.

Zachowaniem, z którym chcemy zerwać, może być wszystko - nawet chęć zajrzenia do internetu. - Wielu, nie zdając sobie z tego sprawy, cierpi na tzw. "fear of missing out", czyli lęk przed niedoinformowaniem. Ludzie ci boją się, że coś ich w życiu ominie i marnują czas, przeglądając nieistotne informacje w sieci.

Czytaj także: Cel w życiu to esencja szczęścia - jak go odnaleźć? <<<

Jak skutecznie realizować cele? Przede wszystkim trzeba je precyzyjnie określić. - Jeśli nie ustalimy, do czego konkretnie dążymy i jak ma wyglądać nasza "droga" do spełnienia postanowień, bardzo trudno będzie cokolwiek osiągnąć - przekonuje dr Jarczewska-Gerc. - Warto więc narzucić sobie pewne rzeczy, realizować po drodze "podcele", czyli zadania. Na przykład, jeśli chcemy schudnąć, zadaniami będzie przestawienie się na określoną dietę, robienie innych niż dotychczas zakupów, ćwiczenia trzy razy w tygodniu.

Okazuje się, że słuchacze Czwórki mają wystarczająco dużo silnej woli, by realizować swoje cele - a przynajmniej tak deklarują w sondzie Michała Piwowarka. By dowiedzieć się więcej - także o innych metodach skutecznego realizowania postanowień, posłuchaj nagrań dźwięków z audycji "Tryb głośnomówiący".

(kd, ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia

Czytaj także

Stres - siła napędowa czy największy wróg człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 08:15
Czasem w życiu się przydaje, bo pod jego wpływem potrafimy się zmobilizować i udaje nam się coś trudnego. Ale co ze stresem, który hodujemy tygodniami i miesiącami? Jak sobie z nim radzić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskryminacja osób otyłych to już zjawisko społeczne

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 13:45
Z badań wynika, że osoby otyłe często są postrzegane jako mniej inteligentne, niezadbane i takie, które nie radzą sobie z własnym życiem. Na określenie tego rodzaju dyskryminacji powstała już nawet angielska nazwa - "weightism".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz sekrety? To może negatywnie odbić się na twoim zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 10:00
- Tajemnica tajemnicy nie jest równa. Są takie, które mogą powodować problemy u osób, które są skryte i nie zwierzają się innym - uważa dr Anna Gabińska. - Jeśli coś ukrywamy, marnujemy na to dodatkową energię i żyjemy w ciągłym stresie, że prawda wyjdzie na jaw.
rozwiń zwiń