Aseksualność - czwarta orientacja, czy zaburzenie?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 10:51
- Aseksualni kwestię pożycia traktuje obojętnie - mówił w audycji "Tryb głośnomówiący" Marcin Borowski, psycholog i seksuolog. Czy problemy z libido należy leczyć?
Audio
  • Marcin Borowski, psycholog o aseksualności (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Miejsce na asertywność jest również w łóżku
Miejsce na asertywność jest również w łóżkuFoto: Glow Images/East News

Pociąg seksualny wydaje się być naturalnym popędem człowieka, są jednak tacy, którzy nie odczuwają go wcale. Według badań, na które często powołują się eksperci, jest kilka elementów, które łączą takie osoby. – Były one wątłego zdrowia, drobniejszej postury, deklarowały też, że są osobami głęboko wierzącymi, u kobiet też w późniejszym wieku występowała miesiączka - tłumaczył w audycji "Tryb głośnomówiący" Marcin Borowski, seksuolog.

Ta charakterystyka nie wyczerpuje jednak tematu i nie odnosi się do każdego przypadku. Tym bardziej, że osoby nieczujące popędu często nie uważają tego z dysfunkcją. Dla nich brak ochoty na miłość, jest naturalnym stanem. - Osoby aseksualne mówią, że jest to po prostu czwarta orientacja - zauważył ekspert. Jednak z punkt widzenia seksuologii - jak mówił - taki stan uznawany jest za zaburzenie.

Czytaj też: Pożądanie to proces chemiczny rozłożony w czasie

- Orientacja jest nakierowaniem emocji, popędu seksualnego do jakiejś płci - wyjaśniał. W tym przypadku takiego nakierowania brak. Nie oznacza to jednak, że "aseksualiści" powinni z zasady poddać się leczeniu.

Jeśli brak chęci na zbliżenia z drugą połówką nie przeszkadza obu stronom, problem nie istnieje. - Kiedy norma partnerska jest spełniona, to nie ma co leczyć - uspokajał psycholog.  Może być tak, że związały się ze osoby, które nie odczuwają tego popędu wcale albo ich libido, jest na tak niskim poziomie, że czują się zaspokojone uprawiając seks raz w miesiącu.

Gorzej jeśli niechęć do fizycznej miłości jest problemem w związku albo z tego powodu osobie aseksualnej trudno zbudować z kimś bliższą relację. Wtedy konieczna jest pomoc specjalisty.

Jakie mogą być podłoża aseksualności, jak się ją leczy? Posłuchaj audycji "Tryb głośnomówiący".

(pkur, ac)

Czytaj także

Jak młodzi ludzie rozmawiają o seksie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 15:00
Jedni, rozmawiając o seksie, są otwarci, inni bardzo skryci. Młodsze pokolenie mówi o nim znacznie bardziej swobodnie niż kilkadziesiąt lat temu. W audycji "4 do4" , wraz z Izabelą Dziugieł, seksuologiem i psychologiem oraz Agatą Loewe, psychologiem i psychoterapeutką, przełamaliśmy tabu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edukacja seksualna młodych to przestępstwo?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2014 18:00
W ramach edukacji seksualnej przekazuje się wiedzę, między innymi o anatomii człowieka pod względem różnic płci i antykoncepcji, jak i o pięknie oraz niebezpieczeństwach związanych z seksem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pożądanie to proces chemiczny rozłożony w czasie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 15:15
Nie jest łatwo odróżnić pożądanie seksualne od uczucia, które rodzi się na poziomie mentalnym. Na wszystko wpływ ma chemia. - Ale ona uruchamia się wtedy, gdy zachodzi kilka zależności, za które odpowiadamy sami - przekonywał seksuolog Andrzej Grużewski.
rozwiń zwiń