Przyjaźń to fundament szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 10:30
Dla niektórych jest ważniejsza niż miłość i jako jedyna relacja może przetrwać całe życie. Przyjaźń warto pielęgnować i doceniać.
Audio
  • - Przyjaźń trudniej zdefiniować niż miłość - uważa psycholog, dr Piotr Kostrzyński (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Wiele przyjaźni zawartych jeszcze w latach szkolnych ma szansę przetrwać przez całe życie
Wiele przyjaźni zawartych jeszcze w latach szkolnych ma szansę przetrwać przez całe życie Foto: Glow Images

Zdaniem eksperta, psychologa dr. Piotra Kostrzyńskiego, przyjaźń to bardziej wymagająca i trudniejsza relacja międzyludzka niż miłość. - Ona jest bardziej oczywista. Natomiast już samo zdefiniowanie przyjaźni jest problemem. Wiemy jedynie, że to niezwykle wartościowe i fundamentalne uczucie, wpływające bezpośrednio na nasze szczęście - zaznaczył.
Podkreślił przy tym, że niezwykle istotne jest właściwe zrozumienie tego pojęcia i oddzielenie przyjaciół od znajomych. - Jest pułapka amerykańskiego podejścia i tytułowania. Tam podchodzi się do pewnych wartości znacznie luźniej. Tymczasem nie można mieć trzydziestu przyjaciół, to tak nie działa - przekonywał Kostrzyński.
Jednym z największych zagrożeń dla przyjaźni jest uzależnienie się jednej osoby od drugiej, jak też też chęć dominacji. Tymczasem podporządkowanie stanowi zaprzeczenie podstawowego fundamentu tej relacji, jaką jest pełna wyrozumiałość oraz szacunek. Dr Kostrzyński wyjaśnił też, czy należy przyjaźnić się ze swoim partnerem oraz jak często zdarza się pozbawiona zgrzytów i kłótni przyjaźń na całe życie.
***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Gość: dr Piotr Kostrzyński, psycholog
Data audycji: 29.12.2014
Godzina audycji: 20.00
ac/mc

Czytaj także

Kłótnie w związku są "dobre" tylko do czasu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 08:53
W związkach przydarzają się kryzysy. Ale czasem nie wiadomo, czy to sytuacja do przejścia, czy to już ostatnia prosta. Po czym poznać, czy warto jeszcze inwestować w relację, czy ostatecznie się pokłócić? - Granica jest dość cienka, a przekroczyć ją niestety bardzo łatwo - przyznał psychoterapeuta, dr Bartosz Zalewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieśmiałość? Nie daj sobie podcinać skrzydeł!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 11:00
Nieśmiałość w psychologii jest pojęciem nieostrym i ma różne oblicza, ale każdemu utrudnia życie. Jak sobie z nią radzić?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coraz bardziej realna miłość wirtualna

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 15:40
Portale randkowe rosną w siłę z tygodnia na tydzień. Tysiące Polaków wyszło z założenia, że partnera najłatwiej znaleźć w internecie.
rozwiń zwiń