Narkotyki - pomiędzy rozkoszą a rozpaczą

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 12:30
- My, dorośli mamy dużo do zrobienia, żeby pomóc młodym ludziom uniknąć nałogów - mówi Wojciech Wanat. - W tym celu napisaliśmy książkę, która jest przewodnikiem po labiryncie zagadnień związanych z narkotykami.
Audio
  • Świat bez narkotyków nie jest możliwy. Co zrobić żeby ustrzec się nałogu? (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
W ucieczce przed cierpieniem i samotnością coraz więcej ludzi sięga po różnego rodzaju wspomagacze i szuka zapomnienia nie tylko w narkotykach, ale też w zakupach i internecie
W ucieczce przed cierpieniem i samotnością coraz więcej ludzi sięga po różnego rodzaju "wspomagacze" i szuka zapomnienia nie tylko w narkotykach, ale też w zakupach i internecieFoto: Glow Images/East News

Spotkanie człowieka z narkotykiem odmienia jego życie, a o konsekwencjach tego spotkania decyduje wiele czynników - na przykład charakter danej jednostki albo okoliczności, w których następuje owo zetknięcie. - To, że raz spróbowało się narkotyku nie oznacza jeszcze trwałego uzależnienia - wyjaśnia autor książki "W pogoni, w ucieczce. Narkotyki i narkomania". - Ale bywa i tak, że ktoś raz zapali skręta i ta jego przygoda może mieć tragiczny finał, bo na przykład spowoduje wypadek samochodowy.

Rozmówca Tomasza Kosiorka podkreślił także, że tocząca się w naszym kraju walka o pełną abstynencję jest ułudą. - Skoro przez tysiąc lat nie udało się nic w tej kwestii zrobić, należy opracować inną strategię - uważa Wojciech Wanat. - Trzeba pogodzić się, że tak jak bakterie pełnią ważną funkcję w naszym organizmie, tak narkotyki w społeczeństwie też odgrywają jakąś rolę.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Goście: Wojciech Wanat (terapeuta uzależnień, współautor książki "W pogoni, w ucieczce. Narkotyki i narkomania")

Data emisji: 6.01.2015

Godzina emisji: 20.00

(kul,mp)

Czytaj także

Jakie konsekwencje ma nadopiekuńczość?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 10:00
- Rodzic, który nie zaniedbuje swojego dziecka, dużo o nim wie - mówi psycholog Bartosz Zalewski. - Ale ten, który jest nadopiekuńczy, po prostu robi mu krzywdę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyjaźń to fundament szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 10:30
Dla niektórych jest ważniejsza niż miłość i jako jedyna relacja może przetrwać całe życie. Przyjaźń warto pielęgnować i doceniać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Empatia nie tylko od święta

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 16:45
O empatii słychać zewsząd, ale nie wszyscy wiemy tak naprawdę, co za tym terminem się kryje. Czy to coś więcej niż życzliwość i wyrozumiałość?
rozwiń zwiń