X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Instynkt obrońcy. Kto powinien go mieć - kobiety, czy mężczyźni?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 15:00
Czy to prawda, że mężczyźni są bardziej waleczni od kobiet? A może to tylko nieaktualny dawno stereotyp - o tym rozmawialiśmy w "Trybie głośnomówiącym".
Audio
  • Kto powinien wykazać się większym heroizmem: mężczyzna, czy kobieta? I kiedy można nazwać mężczyznę tchórzem? - rozmowa z Martyną Harland (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Czy w związku to kobieta powinna wieźć prym? Czy czas mężczyzn bezpowrotnie przeminął?
Czy w związku to kobieta powinna wieźć prym? Czy czas mężczyzn bezpowrotnie przeminął?Foto: Glow Images/East News

W sytuacji zagrożenia, w obliczu niebezpieczeństwa, chwili nasilonego stresu mężczyzna ucieka, a kobieta musi radzić sobie sama - sytuacja nie do przyjęcia? Akt tchórzostwa - czy jest dla niego jakieś usprawiedliwienie?

To mężczyzna ma w kulturze przypisaną rolę obrońcy, czy jednak schemat ten nie uległ dezaktualizacji? W najnowszym filmie Rubena Ostlunda pt. "Turysta" szwedzkie małżeństwo wybiera się w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Sielankową atmosferę zmiata lawina. Ona instynktownie chroni swoje dzieci, on  zabiera telefon i ucieka.

W filmie "Najsamotniejsza z planet" w gruzińskich górach chwilowy akt tchórzostwa Alexa sprawia, że relacja między nim, a jego narzeczoną Nicą nigdy nie będzie taka sama. - Reakcja w obliczu zagrożenia życia jest nieświadoma, automatyczna - tłumaczy bohaterów Martyna Harland, psycholog. I dodaje, że mężczyźni i kobiety różnie reagują na stres. Ci pierwsi działają, czyli ratują siebie bądź innych, te drugie - dają się ponieść emocjom, krzyczą. To oczywiście zasada, od której są wyjątki. - Dlatego nikt z nas nie jest w stanie powiedzieć, jak zachowałby się w takiej sytuacji - powiedziała psycholog.

W audycji Beata Kwiatkowska, Błażej Hrapkowicz i Martyna Harland rozmawiali także o stereotypach i tłumaczyli, czy rzeczywiście - i dlaczego - rządzą one naszym życiem.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Beata Kwiatkowska, Błażej Hrapkowicz

Gość: Martyna Harland, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej

Data emisji: 04.02.2015

Godzina emisji: 20.00

(kd, ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy zdrada à la Brokeback Mountain jest usprawiedliwiona?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 09:00
"American Beauty", "Bliżej", "Małe dzieci", "Intymność" i wiele innych. Z ekranów kin zdrada wprost się wylewa - ku przestrodze, czy dla zachęty? O filmowych i rzeczywistych zdradach rozmawialiśmy w audycji "Tryb głośnomówiący".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lenistwo - skąd się bierze i czy można z nim wygrać?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 19:00
Czy bycie leniwym jest kwestią indywidualną, czy jest zależna od płci? O tym porozmawiamy w leniwy, środowy wieczór.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Eddie Redmayne stał się Stephenem Hawkingiem

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 14:00
- Możemy pooglądać fajne aktorstwo, ale fajnego filmu nie zobaczymy - mówi o "Teorii wszystkiego" krytyk filmowy Kuba Popielecki. Obraz wchodzi do kin 30 stycznia.
rozwiń zwiń