Instynkt obrońcy. Kto powinien go mieć - kobiety, czy mężczyźni?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 15:00
Czy to prawda, że mężczyźni są bardziej waleczni od kobiet? A może to tylko nieaktualny dawno stereotyp - o tym rozmawialiśmy w "Trybie głośnomówiącym".
Audio
  • Kto powinien wykazać się większym heroizmem: mężczyzna, czy kobieta? I kiedy można nazwać mężczyznę tchórzem? - rozmowa z Martyną Harland (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Czy w związku to kobieta powinna wieźć prym? Czy czas mężczyzn bezpowrotnie przeminął?
Czy w związku to kobieta powinna wieźć prym? Czy czas mężczyzn bezpowrotnie przeminął?Foto: Glow Images/East News

W sytuacji zagrożenia, w obliczu niebezpieczeństwa, chwili nasilonego stresu mężczyzna ucieka, a kobieta musi radzić sobie sama - sytuacja nie do przyjęcia? Akt tchórzostwa - czy jest dla niego jakieś usprawiedliwienie?

To mężczyzna ma w kulturze przypisaną rolę obrońcy, czy jednak schemat ten nie uległ dezaktualizacji? W najnowszym filmie Rubena Ostlunda pt. "Turysta" szwedzkie małżeństwo wybiera się w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Sielankową atmosferę zmiata lawina. Ona instynktownie chroni swoje dzieci, on  zabiera telefon i ucieka.

W filmie "Najsamotniejsza z planet" w gruzińskich górach chwilowy akt tchórzostwa Alexa sprawia, że relacja między nim, a jego narzeczoną Nicą nigdy nie będzie taka sama. - Reakcja w obliczu zagrożenia życia jest nieświadoma, automatyczna - tłumaczy bohaterów Martyna Harland, psycholog. I dodaje, że mężczyźni i kobiety różnie reagują na stres. Ci pierwsi działają, czyli ratują siebie bądź innych, te drugie - dają się ponieść emocjom, krzyczą. To oczywiście zasada, od której są wyjątki. - Dlatego nikt z nas nie jest w stanie powiedzieć, jak zachowałby się w takiej sytuacji - powiedziała psycholog.

W audycji Beata Kwiatkowska, Błażej Hrapkowicz i Martyna Harland rozmawiali także o stereotypach i tłumaczyli, czy rzeczywiście - i dlaczego - rządzą one naszym życiem.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Beata Kwiatkowska, Błażej Hrapkowicz

Gość: Martyna Harland, psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej

Data emisji: 04.02.2015

Godzina emisji: 20.00

(kd, ac)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy zdrada à la Brokeback Mountain jest usprawiedliwiona?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 09:00
"American Beauty", "Bliżej", "Małe dzieci", "Intymność" i wiele innych. Z ekranów kin zdrada wprost się wylewa - ku przestrodze, czy dla zachęty? O filmowych i rzeczywistych zdradach rozmawialiśmy w audycji "Tryb głośnomówiący".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lenistwo - skąd się bierze i czy można z nim wygrać?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2015 19:00
Czy bycie leniwym jest kwestią indywidualną, czy jest zależna od płci? O tym porozmawiamy w leniwy, środowy wieczór.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Eddie Redmayne stał się Stephenem Hawkingiem

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 14:00
- Możemy pooglądać fajne aktorstwo, ale fajnego filmu nie zobaczymy - mówi o "Teorii wszystkiego" krytyk filmowy Kuba Popielecki. Obraz wchodzi do kin 30 stycznia.
rozwiń zwiń