Alkohol w ciąży? To niewybaczalne

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2015 10:00
Zwykły kieliszek wina może zmienić przyszłość twojego dziecka. Jeśli chcesz zostać mamą, zrezygnuj całkowicie z picia!
Z badań wynika, że w naszym kraju co roku rodzi się nawet 9 tys. dzieci, które cierpią na zaburzenia rozwojowe spowodowane kontaktem z alkoholem w czasie okresu płodowego.
Z badań wynika, że w naszym kraju co roku rodzi się nawet 9 tys. dzieci, które cierpią na zaburzenia rozwojowe spowodowane kontaktem z alkoholem w czasie okresu płodowego. Foto: Glow Images/East News

- Alkoholowy zespół płodowy (FAS) to najcięższa forma wad, które powstają, gdy matka pije w ciąży alkohol - tłumaczy Małgorzata Klecka z Fundacji FAStryga. - Ta choroba jest nieuleczalna!

Zaburzenia sensoryczne, trudności z adaptacją, niższa forma intelektualna - to wszystko wina zawartego w alkoholu aldehydu octowego. - Sczególnie negatywny wpływ na płód ma on w tym okresie ciąży, w którym tworzą się najważniejsze dla życia narządy - dodaje gość Czwórki.

Terapeutka radzi także, co robić, kiedy w naszym towarzystwie znajdzie się pijąca przyszła mama i w jaki sposób można pomóc dzieciom z zespołem FAS.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzenie: Tomasz Kosiorek

Gość: Małgorzata Klecka (Fundacja FAStryga)

Data emisji: 16.03.2015

Godzina emisji: 20.00

kul/mg

Czytaj także

17 procent Polaków pije nadmiernie i szkodliwie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2014 11:00
Polacy piją dużo, najczęściej tak, żeby sponiewierało. - Film Wojciecha Smarzowskiego "Pod Mocnym Aniołem" jest bardzo potrzebny w kontekście społecznym - mówi Krzysztof Brzózka, dyrektor PARPA. - Alkoholizm to nie jest marginalny problem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Necknomination - gra, która może cię zabić

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 12:00
Necknomination to nowa, ryzykowna gra, która podbija sieć i już zbiera śmiertelne żniwo. Irlandzkie media informują, że takie alkoholowe “zawody” doprowadziły już w tym kraju do śmierci dwóch osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Halber: "Najgorszy człowiek na świecie" to książka o wstydzie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 12:00
- To nie tylko opowieść o wychodzeniu z nałogu alkoholowego. To także historia strasznej samotności w wielkim mieście - mówi dziennikarka Małgorzata Halber o książce "Najgorszy człowiek na świecie”.
rozwiń zwiń