Ojciec, który okazuje uczucia - nowy podział ról w rodzinie?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 12:18
Stereotypowy ojciec zajmuje się w domu naprawą gniazdek, nie wie, gdzie jest herbata i nie orientuje się, do której klasy chodzą jego dzieci. A zaangażowany?
Audio
  • Ojciec zaangażowany, czyli ojciec idealny? (Tryb głośnomówiący/Czwórka)
Zaangażowany ojciec potrafi dać dzieciom dobre wzorce
Zaangażowany ojciec potrafi dać dzieciom dobre wzorceFoto: Glow Images/East News

Psycholog Jarosław Kulbat tłumaczył w Czwórce, że ojciec zaangażowany to taki, który potrafi wejść w rolę, tradycyjnie zarezerwowaną dla kobiety. - Dawniej takie kwestie jak np. przewijanie, karmienie, czy zabawa, nie mieściły się w zbiorze męskich spraw - stwierdził psycholog.

Jak mówił ekspert na przestrzeni lat znacznie zmieniła się koncepcja ojcostwa. Obecnie tatusiowie coraz bardziej angażują się w wychowanie dzieci i inwestują czas i pieniądze w relacje z nimi. - To nowa jakość budowania więzi międzyludzkich, która zaprocentuje - dodał Kulbat.

Ekspert wytłumaczył także, skąd wziąć wzorce, aby być tatą idealnym i przestrzegał przed pułapkami, które czyhają na młodych ojców.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Gość: dr Jarosław Kulbat (psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu)

Data emisji: 3.03.2015

Godzina emisji: 20.00

mr

Czytaj także

Jakie konsekwencje ma nadopiekuńczość?

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2014 10:00
- Rodzic, który nie zaniedbuje swojego dziecka, dużo o nim wie - mówi psycholog Bartosz Zalewski. - Ale ten, który jest nadopiekuńczy, po prostu robi mu krzywdę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci, które nie miały prawdziwego dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 09:00
Osoby, które w dzieciństwie musiały pełnić role dorosłych, w dorosłym życiu mają kłopoty z budowaniem relacji z partnerem i własnymi dziećmi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ojciec bez szans w walce o opiekę nad dzieckiem?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2015 14:00
- Tylko kilka procent ojców uzyskuje prawo opieki nad dzieckiem. Winni takiej sytuacji są sami ojcowie, a także sędziowie orzekający w sprawach rodzinnych - mówi adwokat Mariusz Stelmaszczyk.
rozwiń zwiń