Narzekanie. "Mamy to we krwi"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 19:30
Nic mi się nie chce, jestem zmęczony, boli mnie głowa, znowu się nie wyspałem - marudzimy zdecydowanie zbyt często. W końcu nie bez powodu jesteśmy najbardziej narzekającym krajem świata.
Audio
  • Dlaczego tak często narzekamy? - wyjaśnia psycholog społeczny Łukasz Mikołajuk (Strefa Prywatna/Czwórka)
Marudzenie można zacząć już od rana - bo budzik za wcześnie zadzwonił.
Marudzenie można zacząć już od rana - bo budzik za wcześnie zadzwonił.Foto: Glow Image/East News

- To działa jak efekt domina. Jeśli jedna osoba narzeka i robi to często, to nasz nastrój obniża się i też zaczynamy narzekać - mówi Łukasz Mikołajuk, psycholog społeczny i dodaje, że jako ludzie jesteśmy empatyczni i przejmujemy nastroje innych.

Ta negatywna emocja obniża nasz nastrój i sprawia, że jesteśmy rozdrażnieni. Pomimo tego narzekamy coraz częściej. - Tak samo jak śmiechem zarażamy się negatywnymi emocjami - opowiada ekspert. Podkreśla również, że krytyka to nie narzekanie i że czasem marudzenie pomaga, bo rozładowuje emocje i daje poczucie ulgi.

Z audycji dowiecie się również jak zamienić narzekanie w pozytywne myślenie i co zrobić, żeby nie patrzeć w tak ciemnych barwach na świat.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Katarzyna Węsierska

Gość: Łukasz Mikołajuk (psycholog społeczny, coach z Grow up)

Data emisji: 21.03.2016

Godzina emisji: 20.00

jt/pj

Czytaj także

Depresja - jak nie dać się chorobie?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 13:50
Depresja nie pojawia się z dnia na dzień. Za jej sprawą najpierw z życia znikają kolory i wszystko wydaje się być czarne...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uzależnienia behawioralne. Sprawdź czy jesteś nałogowcem!

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 13:57
- Otwieramy oczy i pierwsze, o czym myślimy to sprawdzenie poczty mailowej, mediów społecznościowych. To przejaw uzależnienia - mówi Anna Kuciak z Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii.
rozwiń zwiń