Sekrety udanego związku. "Sztuką jest wspólne dojrzewanie"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 12:50
- Na początku z reguły jest cudownie. Potem, żeby nam się relacja nie rozjechała, należy pamiętać i zaakceptować to, że każdy z nas się zmienia - tłumaczy psycholog Dorota Minta.
Audio
  • Jak stworzyć udany związek? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: George Rudy/Shutterstock.com

Dorota Minta To nieprawda, że kochające pary się nie kłócą. Ależ kłócą się, tylko z potrafią z tych sporów wyjść. Umieją się godzić

Gość Czwórki odnosi się także do poglądów amerykańskiej terapeutki Harriet Lerner, która w książce "100 zasad udanego związku" zebrała praktyczne porady jak dobrze funkcjonować w związku i zachować zdrowy rozsądek oraz radość życia. Czy rady zza oceanu można zastosować w polskiej rzeczywistości? - Taki poradnik może być pretekstem do tego, by zastanowić się nad sobą. Ale tak naprawdę każdy z nas powinien stworzyć sobie własny dekalog udanego związku. I w mojej hierarchii spraw ważnych i mniej ważnych pierwsze przykazanie brzmi: "żeby związek był, to trzeba się kochać" - wyjaśnia psycholog.

Jak mierzyć się z codziennymi problemami? Czy brak kłótni gwarantuje szczęście? Co warto przedyskutować, a co warto odpuścić? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Czytaj także
zdrada 1200x660.jpg
Zdrada stara jak świat. Dlaczego tak boli?

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Dorota Minta (psycholog, psychoterapeuta)

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 20.05

kul/kd

Czytaj także

Przepraszaj, zamiast mówić "sorry"

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 13:20
Błędy zdarzają się każdemu, a sztuką jest ich naprawianie. - Przeprosiny powinny być aktem zrozumienia drugiej strony i przyznania się do błędu. A bardzo często przepraszamy automatycznie, bo w domu słyszeliśmy: "idź, przeproś mamę" - mówi Katarzyna Kucewicz, psychoterapeutka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Solo czy z rodzeństwem? Prześwietlamy jedynaków

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 11:00
Oczko w głowie rodziców, roszczeniowy odludek, egocentryk i introwertyk, a może jednak empatyczna dusza towarzystwa z wysoką samooceną? Jakie są stereotypy, a jakie fakty na temat jedynaków?
rozwiń zwiń