Życie po poparzeniu. Jak pomagać innym?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 14:00
Przed wypadkiem Jolanta Golianek pracowała, żyła w biegu. W 2009 roku ciężkiemu oparzeniu uległo 30 proc. jej ciała. Dziś prowadzi Fundację "Poparzeni", pomaga ludziom przejść przez traumę, wspiera ich, szuka lekarzy i rehabilitantów.
Audio
  • O swoich doświadczeniach, ale także wychodzeniu z traumy i chęci niesienia pomocy innym opowiadają Grzegorz Duży i Jolanta Golianek (Strefa Prywatna/Czwórka)
Grzegorz Duży, Jolanta Golianek i Jakub jamrozek
Grzegorz Duży, Jolanta Golianek i Jakub jamrozekFoto: Czwórka

To był zwyczajny dzień. Wróciła z pracy, zajęła się domem, dziećmi, wieczorem włączyła ulubiony serial. - Na szybko chciałam uzupełnić drewno w kominku. Nie pamiętam, co się stało, ale pamiętam, jak się paliłam, a z prawej dłoni zwisała mi skóra. Pobiegłam do łazienki, ale nie straciłam przytomności. Ból poczułam dopiero, gdy usłyszałam sygnał karetki. Nie da się go opisać z niczym innym - wspominała Jolanta Golianek. - Dziś wciąż wracam pamięcią do tamtego dnia. Gdy zgłaszają się do nas pacjenci, zawsze zadaję im to pytanie: jak było na początku, po wypadku.

Teraz aktywnie wspiera osoby, które znalazły się w podobnej sytuacji. Jeśli podopieczni jej fundacji nie mogą przyjechać do Gdańska, szuka im kliniki najbliższej miejsca zamieszkania. Pomaga znaleźć też psychologa w ramach NFZ, żeby każdy mógł przynajmniej na początku odbyć kilka darmowych sesji i spróbować rozmawiać o tym, co go spotkało. Jak działa fundacja "Poparzeni" i jak wspierać bliskich i przyjaciół, którzy ulegną poparzeniu? Jak radzić sobie z bólem, gdy medykamenty przestają działać i jakie znaczenia w codziennym życiu ma nasz wizerunek, który po poparzeniu ulega drastycznej zmianie? O przeżytej traumie, ale i planach na przyszłość - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Jolanta Golianek (pomywsłodawczyni i szefowa fundacji "Poparzeni"), Grzegorz Duży (stylista)

Data emisji: 11.01.2018

Godzina emisji: 20.05

kd

Czytaj także

Zaburzenia psychiczne. "Po pierwsze nie wstydź się!"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 11:40
- Choroby psychiczne obrosły w stereotypy. Tymczasem to nieprawda, że osoba cierpiąca na schizofrenię nie nadaje się do życia w społeczeństwie czy zakładania rodziny - wyjaśnia psychoterapeuta Jerzy Kłoskowski.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nikotyna jak narkotyki. Jak rzucić palenie?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 17:20
 - Trzeba mieć świadomość, że organizm pozbawiony nagle nikotyny, będzie się buntował. Do tego dochodzą nawyki, związane m.in. z trzymaniem papierosa, których po latach ciężko będzie nam się pozbyć. Rzucanie palenia nie jest więc łatwe, trzeba to robić dwutorowo - mówiły psycholog Magdalena Cedzyńska i Irena Przepiórka z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bulimia. Na czym polega i czy można przed nią uciec?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 11:00
Amy Winehouse, Elton John, Britney Spears czy Alanis Morisette - oprócz sławy, łączy ich bulimia, na którą każda z tych gwiazd chorowała. - To poważne zaburzenie behawioralne, związane trudnością objawiania emocji. Objadanie się staje się sposobem na poradzenie sobie z różnymi stanami emocjonalnymi - mówiła psycholog Justyna Glińska.
rozwiń zwiń