Bulimia. Na czym polega i czy można przed nią uciec?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2017 11:00
Amy Winehouse, Elton John, Britney Spears czy Alanis Morisette - oprócz sławy, łączy ich bulimia, na którą każda z tych gwiazd chorowała. - To poważne zaburzenie behawioralne, związane trudnością objawiania emocji. Objadanie się staje się sposobem na poradzenie sobie z różnymi stanami emocjonalnymi - mówiła psycholog Justyna Glińska.
Audio
  • Czym jest bulimia, jak wygląda przebieg choroby i jak sobie z nią radzić? Rozmowa z psycholog i psychoterapeutką Justyną Glińską (Strefa Prywatna/Czwórka)
Gościem Czwórki była Justyna Glińska
Gościem Czwórki była Justyna GlińskaFoto: Jakub Jamrozek/Czwórka

kobiety pokolenie zdjęcia rodzina 1200.jpg
"Oswoić Alzheimera". Jak radzić sobie z tą chorobą?

Jak przekonywała ekspertka Czwórki w przypadku bulimii epizody objadania się powinny występować przynajmniej dwa razy w tygodniu przez trzy miesiące. - Drugim kryterium są zachowania kompensacyjne, występujące po objadaniu się, m.in. wymioty, lewatywy, celowe odwadnianie organizmu, głodówki, intensywne ćwiczenia fizyczne - tłumaczyła ekspertka. Jak tłumaczyła, u podłoża bulimii leży m.in. niska samoocena, brak samoakceptacji, za którymi idzie dążenie do uzyskania doskonałej sylwetki. - Z bulimią związana jest także depresja. Bulimiczki mają często nadwagę, bo ilości jedzenia, jakie są podczas tej choroby są pochłaniane, nie mogą być przetrawione - mówiła ekspertka. Jak tłumaczyła, kolejną grupą czynników, mających wpływ na rozwój choroby są relacje społeczne i rodzinne osoby narażonej na nią, w okresie jej dorastania. - Rodziny bulimiczne charakteryzują się pewnym chaosem, dochodzi w nich do bardzo intensywnych konfliktów, które w niewłaściwy sposób są rozwiązywanie - tłumaczyła ekspertka.

Justyna Glińska Bulimia to choroba ciała i duszy. Współwystępuje z depresją i zaburzeniami osobowości. Chorzy przez wiele lat borykają się więc także z samotnością

Czym różni się bulimia od anoreksji i kto jeszcze jest na nią najbardziej podatny? W jaki sposób przebiega i jak radzić sobie z tą chorobą? Dokąd zgłaszać się po pomoc, a także, jaki wpływ na zatrzymanie choroby ma… wspólne spożywanie posiłków przy rodzinnym stole, albo jedzenie przed lustrem? O tym także mówiła ekspertka Czwórki. Wysłuchaliśmy także historii Ani Gruszczyńskiej, która po 15 latach bulimii wygrała z chorobą. Zapraszamy do wysłuchania nagrania ze studia.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Przygotowała: Dominika Klimek

Gość: Justyna Glińska (psycholog i psychoterapeutka z Centrum-Ja)

Data emisji: 27.06.2017

Godzina emisji: 20.05

kd/mz


Czytaj także

Chrapiesz? Sprawdź, jak się pozbyć tej przypadłości

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 15:01
Jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń snu jest chrapanie. Robi to niemal 10 mln Polaków, a połowa z nich nawet o tym nie wie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaburzenia psychiczne. "Po pierwsze nie wstydź się!"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 11:40
- Choroby psychiczne obrosły w stereotypy. Tymczasem to nieprawda, że osoba cierpiąca na schizofrenię nie nadaje się do życia w społeczeństwie czy zakładania rodziny - wyjaśnia psychoterapeuta Jerzy Kłoskowski.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nikotyna jak narkotyki. Jak rzucić palenie?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 17:20
 - Trzeba mieć świadomość, że organizm pozbawiony nagle nikotyny, będzie się buntował. Do tego dochodzą nawyki, związane m.in. z trzymaniem papierosa, których po latach ciężko będzie nam się pozbyć. Rzucanie palenia nie jest więc łatwe, trzeba to robić dwutorowo - mówiły psycholog Magdalena Cedzyńska i Irena Przepiórka z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.
rozwiń zwiń