Czarne owce w rodzinie - niedoceniana inność

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 13:30
Czuję się jak piąte koło u wozu, niepotrzebnym, najgorszym członkiem rodziny czy grupy, którą kompromituję swoim zachowaniem i zawsze pakuję się w tarapaty - mówią o sobie "czarne owce". 
Audio
  • "Czarna owca to nie piętno. To rola, którą odgrywamy w danej grupie społecznej" (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

"Czarna owca" to osoba, której wygląd, zachowanie lub poglądy odbiega od norm przyjętych w grupie, w której funkcjonuje. To może być każdy Marta Bierca

- Bycie tzw. "czarną owcą" nie musi mieć negatywnego wydźwięku. Wszystko zależy od punktu widzenia, z którego ocenia się człowieka - wyjaśniała ekspert dr Marta Bierca.

Osoby funkcjonujące w grupach społecznych, także rodzinie, są przypisani do określonych ról. Bycie "czarną owcą" nie oznacza wyobcowania, to rola taka, jak pozostałe Marta Bierca

- "Czarną owcą" może być osoba oryginalna, odstająca od hermetycznej grupy, w której funkcjonuje. To co jedni będą uznawali za niepotrzebny ekscentryzm, w oczach innych może być fascynującą cechą charakteru - przekonywała w Czwórce.

Dlaczego niektóre osoby czują się w rodzinie niepotrzebne? Czy to wynik postrzegania ich roli w grupie, w której funkcjonują, czy to społeczność sprawia, że czują się wyobcowane? Kim są i jakimi cechami charakteryzują się "czarne owce"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Marta Bierca, socjolog, absolwentka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie SWPS.

Data emisji: 26.07.2018

Godzina emisji: 20.07

ac/kul

Czytaj także

Rodzina patchworkowa. Jak zadbać o dobre relacje?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 11:47
- Relacje międzyludzkie zamieniają się w transakcje. Element więzi uczuciowej zanika. Ludzie podchodzą do związków w sposób konsumpcyjny tak, jakby kupowali coś, co ma działać, a jeśli nie działa, należy to wymienić - mówił Wojciech Eichelberger psycholog, współautor książki "Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzinna układanka. Jak się dogadać?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 11:00
- Są różne rodziny: takie, które są źródłem siły, radości, satysfakcji i takie, które są źródłem cierpienia. Najwięcej chyba jest takich, w których zachodzą obie te okoliczności - wyjaśniał prof. Bogdan de Barbaro, gość "Strefy prywatnej".
rozwiń zwiń