Na czym polega rola kobiety i mężczyzny w związku?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 11:30
-  Z podziałem ról muszą zgadzać się osoby, które się w nich znalazły. Najważniejsze, to znaleźć się w takiej sytuacji społecznej, w której polubi się i zaakceptuje samego siebie - mówiła Dorota Minta psycholog i psychoterapeuta.
Audio
  • Na czym polega rola kobiety i mężczyzny w nowoczesnym związku? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Para zajmująca się domem, zdjęcie ilustracyjne
Para zajmująca się domem, zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Daxiao Productions

szczęście oddychanie powietrze 1200x660.jpg
Czym jest szczęście? Czy ten stan da się utrzymać na dłużej?

"Kryzys męskości" o którym mówił profesor Zimbardo jest zdaniem ekspertki wynikiem nieprzygotowania dzieci do nowych ról społecznych. Z tego powodu jako dorośli czują się niepotrzebni i zagubieni. - Młodzi mężczyźni źle czują się z pełnieniem nowych ról, ponieważ nie przygotowały ich do tego matki. Wielu mężczyzn bardzo lubi pełnić role opiekuńcze. Potrafią i chcą zajmować się wychowaniem dzieci i nie jest to dla nich tylko ojcowski obowiązek. Często jednak muszą mierzyć się z opiniami, że opieka nad domem i dziećmi to zajęcia "niemęskie".

Dorota Minta W walce o możliwość wyboru roli społecznej, zaczęliśmy negować tradycyjne wybory. Wolność polega na tym, że możemy sami zdecydować, w której z nich czujemy się dobrze

Gość Czwórki przekonywała, że jako społeczeństwo nadal mamy problemy z odczytywaniem własnych emocji i potrzeb. Tłumaczyła, że może to być źródłem problemów z akceptacją zmiany ról. - Mężczyźni muszą włożyć bardzo dużo wysiłku w to, żeby przekonać swoje otoczenie, że radzą sobie z dziećmi równie dobrze, co kobiety. A także o tym, że bycie z dzieckiem i umiejętność pokazywania mu świata wcale nie jest związana z płcią. To tylko nasz kulturowy nawyk - wyjaśniała.

Czy całkowita zmiana ról wychodzi nam na zdrowie? Jak czuje się mężczyzna w roli kury domowej? Co na to męskie ego? Jak ona patrzy na tego, który według tradycji powinien być głową rodziny? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycjiStrefa Prywatna

ProwadziJakub Jamrozek

Gość: Dorota Minta (psycholog i psychoterapeuta)

Data emisji: 02.01.2018

Godzina emisji: 20.05

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zmienić swoje życie? "Nie dąż do ideału. On nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 12:42
- Czasem warto przestawić swoje życie, zmienić je o 180 stopni. Ale nie zawsze trzeba to robić, nierzadko wystarczy zmienić jeden szczegół, by zauważalnie poprawić jakość swojej codzienności - tłumaczyła w Czwórce Joanna Okrasa, trenerka umiejętności psychospołecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medytacja - jak ją praktykować, żeby odnaleźć wewnętrzną równowagę?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 09:00
- Istnieją nurty zanurzone w tradycji i jednocześnie niezwiązane z żadną religią. Nie każdego interesuje metafizyczny aspekt praktyk medytacyjnych. Wiele osób zainteresowanych jest wyłącznie jej psychologicznym oddziaływaniem – mówił Maciej Wielobób, nauczyciel medytacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zaplanować swój rozwój? "Cel warto mieć na wierzchu"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 16:30
- To, co chcemy osiągnąć, warto mieć w zasięgu wzroku. Może to być zdjęcie na biurku, które symbolizuje nasz cel, przypominajka na telefonie albo tapeta na ekranie komputera - radzi coach kariery i trenerka rozwoju osobistego, Joanna Piechocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japonia. "Kraj zasad, które ułatwiają życie"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 14:40
- Żyć po japońsku to według mnie żyć nie do końca z wolnością rozumianą w europejskim znaczeniu. Japończycy żyją według zasad, które obowiązują w każdej sferze i w każdej dziedzinie - tłumaczy Dominika Szczechowicz, autorka bloga "Wszystkiegojaponskiego.pl". 
rozwiń zwiń