Rodzina patchworkowa. Jak zadbać o dobre relacje?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 11:47
- Relacje międzyludzkie zamieniają się w transakcje. Element więzi uczuciowej zanika. Ludzie podchodzą do związków w sposób konsumpcyjny tak, jakby kupowali coś, co ma działać, a jeśli nie działa, należy to wymienić - mówił Wojciech Eichelberger psycholog, współautor książki "Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć?".
Audio
  • Alina Gutek i Wojciech Eichelberger o książce "Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć?" (Strefa Prywatna/Czwórka)
Alina Gutek i Wojciech Eichelberger
Alina Gutek i Wojciech Eichelberger Foto: czwórka

para dom plec kobieta mezczyzna 1200.jpg
Na czym polega rola kobiety i mężczyzny w związku?


- To, w jaki sposób udało nam się zakończyć znajomość może przełożyć się na jakość relacji z nowym partnerem. Ludzie często chcą szybko wejść w nowy związek nie dając sobie czasu na rozwiązane problemów z przeszłości - opowiadała dziennikarka Alina Gutek, współautorka książki.

Wojciech Eichelberger Wiele rodzin patchworkowych tworzy się dlatego, że ludziom nie wystarcza dojrzałości emocjonalnej, żeby przetrwać kolejne kryzysy. Nie wyciągając wniosków z tego, co ich spotkało uciekają w nowy związek, który najczęściej jest powtórzeniem pierwszego

- Mężczyznom w takiej sytuacji łatwiej jest przekroczyć swoje resentymenty. Istnieją w tym systemie z mniejszą gotowością do rywalizacji. Jeśli mężczyzna jest początkiem tej wielopoziomowej struktury często dochodzi wewnątrz niej do konfliktu, ponieważ partnerki związane z mężczyzną zaczynają między sobą rywalizować. Kobiety posiadają silniejszy "instynkt gniazda" i w większym stopniu bronią swojego terytorium - wyjaśniał psycholog.

Alina Gutek Nierozwiązane problemy przenoszone są do nowego związku, choć łudzimy się, że pozbędziemy się ich zmieniając partnera

Z czego wynika tworzenie rodzin patchworkowych i w jaki sposób to zjawisko przekłada się na współczesne społeczeństwo? Czy młodzi ludzie mają większe problemy z budowaniem trwałych relacji od ich rówieśników kilkanaście lat temu? W jaki sposób budować zdrową relację w takim układzie? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycjiStrefa Prywatna

ProwadziJakub Jamrozek

Gość: psycholog i psychoterapeuta Wojciech Eichelberger i dziennikarka Alina Gutek (autorzy książki "Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć?")

Data emisji: 03.01.2018

Godzina emisji: 20.05

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdy różnica wieku nie ma znaczenia...

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2017 11:50
- W mojej praktyce częściej zdarza się takie rozdanie, w którym mężczyzna jest starszy od kobiety. Dlaczego to nas nie dziwi, a dziwią nas inne historie? - zastanawiała się w Czwórce sex & life coacherka Marta Niedźwiecka, nawiązując do związku prezydenta Francji Emmanuela Macrona ze swoją starszą o 24 lata żoną Brigitte Macron.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta bez bliskiej osoby. Jak poradzić sobie po stracie?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 11:30
- Proces żałoby zawsze przebiega indywidualnie. Nie ma dwóch osób, które jednakowo przeżywają stratę bliskiej osoby - mówiła Anna Sokołowska, psycholog z Fundacji Nagle Sami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym polega rola kobiety i mężczyzny w związku?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 11:30
-  Z podziałem ról muszą zgadzać się osoby, które się w nich znalazły. Najważniejsze, to znaleźć się w takiej sytuacji społecznej, w której polubi się i zaakceptuje samego siebie - mówiła Dorota Minta psycholog i psychoterapeuta.
rozwiń zwiń