Rodzinna układanka. Jak się dogadać?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 11:00
- Są różne rodziny: takie, które są źródłem siły, radości, satysfakcji i takie, które są źródłem cierpienia. Najwięcej chyba jest takich, w których zachodzą obie te okoliczności - wyjaśniał prof. Bogdan de Barbaro, gość "Strefy prywatnej".
Audio
  • Prof. Bogdan de Barbaro o konfliktach w rodzinie (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SpeedKingz

Psychiatra i psychoterapeuta podkreślał, że konflikty w rodzinach są czymś naturalnym, a najczęstszy problem, z którym borykają się jego pacjenci, to "niezgodność co do tego, ile razem, ile osobno".

- Ludzie mają różne zapotrzebowanie na bliskość, ze swoich domów wynieśli pewną optymalną odległość od drugiego człowieka. I tu dochodzi do zderzenia. Ja chcę być blisko, a jeśli nie jestem, to znaczy, że jestem opuszczony. A moja partnerka mówi: "o nie, to już za blisko, jest niebezpiecznie". Ta niezgoda może być odczytana nie jako szukanie wspólnego nowego projektu, tylko jako znak braku miłości - tłumaczył prof. de Barbaro.

Ekspert zauważył też, że psychoterapeuci najczęściej skupiają się na problemach na linii dziecko-rodzice i na konflikcie małżeńskim, pomijając relacje z rodzeństwem. - Ważny motyw pomiędzy braćmi i siostrami to rywalizacja: kogo rodzice bardziej kochali albo komu dawali więcej swobody. Jeżeli rodzice nie zadbają o relacje między rodzeństwem, to w sercu "odstawianego" dziecka pojawi się zranienie, które ono będzie niosło w życie. Jeśli wniesie je w swoje małżeństwo, pojawi się konflikt małżeński - wyjaśniał psychoterapeuta.

Jak rozmawiać, by prowadzić dialog, a nie ranić i rywalizować ze sobą? Jak dbać o relację w rodzinie patchworkowej, by nie rozchodziła się ona na szwach? Czy istnieje dobra kłótnia? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: prof. Bogdan de Barbaro (psychiatra, psychoterapeuta, współautor m.in. książki "I jak tu się dogadać?!")

Data emisji: 19.03.2018

Godzina emisji: 20.07

mg/ac

Czytaj także

Katarzyna Miller: idealny facet jest przede wszystkim swój

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:22
- Stereotypowo utarło się mówić, że "chłop jest prosty jak cep". A oni wcale nie chcą tylko "seksu i żarcia" - mówi w Czwórce psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Miller, autorka książek i razem z Suzaną Giżyńską współautorka "Instrukcji obsługi faceta".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zmienić swoje życie? "Nie dąż do ideału. On nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2017 12:42
- Czasem warto przestawić swoje życie, zmienić je o 180 stopni. Ale nie zawsze trzeba to robić, nierzadko wystarczy zmienić jeden szczegół, by zauważalnie poprawić jakość swojej codzienności - tłumaczyła w Czwórce Joanna Okrasa, trenerka umiejętności psychospołecznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta bez bliskiej osoby. Jak poradzić sobie po stracie?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 11:30
- Proces żałoby zawsze przebiega indywidualnie. Nie ma dwóch osób, które jednakowo przeżywają stratę bliskiej osoby - mówiła Anna Sokołowska, psycholog z Fundacji Nagle Sami.
rozwiń zwiń