X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zachowania autodestrukcyjne - dlaczego sobie szkodzimy?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 10:00
Zygmunt Freud twierdził, że każdy z nas nosi w sobie dwa impulsy. Siłę kostruktywną, którą nazwał "popędem życia" i prąd przeciwny, skłaniający ku destrukcji, który określił jako "popęd śmierci".
Audio
  • Destruktywne emocje - ich źródła należy szukać w dzieciństwie (Strefa prywatna/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/everst

Konsekwencją autodestrukcyjnej siły jest samospełniająca się przepowiednia. Osoba autodestrukcyjna większą satysfakcję będzie czerpała z przyznania sobie racji, udowadniając: "a nie mówiłem" Anna Węgrzyn 

Wydaje się, że naturalny instynkt skłania do unikania ryzykownych, zagrażających życiu decyzji. Jednak część z nas podejmuje niekorzystne działania mimo konsekwencji. Co sprawia, że jedni podejmują korzystne decyzje, a inni działają w sposób autodestruktywny? To zaburzenie czy forma świadomego działania? Z czego wynika?

Wchodzimy w destruktywne działania, bo nie potrafimy wyciągnąć wniosków, ale także dlatego, że czujemy się w tej negatywnej emocji bezpiecznie. Jest to coś, co znamy Anna Węgrzyn

Goszczące w Czwórce Anna Węgrzyn i Lena Zielska przekonywały, że każdy z nas jest wobec siebie w jakiś sposób destruktywny. - To mogą być zachowania, które uznajemy za naszą codzienność, czyli agresja czy czarnowidztwo. W konfrontacji z trudnymi emocjami często ulegamy tzw. "efektowi kuli śnieżnej” – jak mówiła Margaret Thatcher – martwimy się o rzeczy, które nigdy nie nastąpiły – tłumaczyły.

O źródłach i powodach działań autodestrukcyjnych oraz o tym, jak z nimi walczyć rozmawialiśmy w środowej audycji "Strefa prywatna". Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

Anna Węgrzyn (coach, prezes Zarządu Centrum Zmiany w Życiu), Lena Zielska (psycholog, diagnostka, psychoterapeutka i interwent kryzysowy). dziennikarz Czwórki Jakub Jamrozek Anna Węgrzyn (coach, prezes Zarządu Centrum Zmiany w Życiu), Lena Zielska (psycholog, diagnostka, psychoterapeutka i interwent kryzysowy), dziennikarz Czwórki Jakub Jamrozek

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Anna Węgrzyn (coach, prezes Zarządu Centrum Zmiany w Życiu, mediator), Lena Zielska (psycholog, diagnostka, psychoterapeutka i interwent kryzysowy, z SWPS w Warszawie).

Data emisji: 31.07.2018

Godzina emisji: 20.07

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy emocje są zaraźliwe? "To zależy od stopnia bliskości"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 14:00
W mowie potocznej funkcjonuje zwrot "zarażać śmiechem". Czy ma to naukowe uzasadnienie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowie psychiczne. Będzie coraz lepsza opieka?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 09:00
Na początku lipca ruszył pilotaż centrów zdrowia psychicznego, obejmujący 29 placówek w całej Polsce. - Dzięki temu rozwiązaniu każdy i w każdym momencie będzie mógł zgłosić się po pomoc. Prosto z ulicy, bez wcześniejszej rejestracji - mówi dr Marek Balicki, kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
rozwiń zwiń