Zdrowie psychiczne. Będzie coraz lepsza opieka?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 09:00
Na początku lipca ruszył pilotaż centrów zdrowia psychicznego, obejmujący 29 placówek w całej Polsce. - Dzięki temu rozwiązaniu każdy i w każdym momencie będzie mógł zgłosić się po pomoc. Prosto z ulicy, bez wcześniejszej rejestracji - mówi dr Marek Balicki, kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Max4e Photo

Jeśli okaże się, że stan pacjenta spełnia kryteria trybu pilnego, to pełny program leczenia rozpocznie się nie później niż w ciagu 72 godzin dr Marek Balicki

Program ma być odpowiedzią na wzrastające zapotrzebowanie na pomoc dla osób z różnego rodzaju zaburzeniami psychicznymi. - Z naszych badań wynika, że prawie 24 proc. Polaków miało albo ma takie objawy, które zgodnie z obowiązującą w Polsce klasyfikacją chorób psychicznych, spełniają kryteria zaburzenia psychicznego - wyjaśnia gość Czwórki.  

Centra Zdrowia Psychicznego i Psychoterapii mają oferować pacjentom kompleksową opiekę, w tym oddział dzienny, szpital, pomoc psychoterapeutyczną, a przede wszystkim opiekę środowiskową, co ma znacznie ułatwić dostęp do specjalistów.

Czytaj także
noc most strach 1200.jpg
"Aby okiełznać lęk, najpierw musisz się do niego zbliżyć"

Czy jest szansa na zmianę stereotypów na temat chorób psychicznych utrwalonych w świadomości społecznej, a także w myśleniu o sobie samych pacjentów? Jak wyrównywać szanse, stwarzać możliwości rozwoju, a tym samym kreować lepszą jakość życia osób po kryzysach? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Marek Balicki (psychiatra, kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego)

Data emisji: 26.07.2018

Godzina emisji: 20.07

kul

Czytaj także

Nikotyna jak narkotyki. Jak rzucić palenie?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 17:20
 - Trzeba mieć świadomość, że organizm pozbawiony nagle nikotyny, będzie się buntował. Do tego dochodzą nawyki, związane m.in. z trzymaniem papierosa, których po latach ciężko będzie nam się pozbyć. Rzucanie palenia nie jest więc łatwe, trzeba to robić dwutorowo - mówiły psycholog Magdalena Cedzyńska i Irena Przepiórka z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fundacja OmeaLife. Wsparcie dla młodych kobiet chorych na raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 10:32
- Chciałyśmy stworzyć grupę wsparcia i być partnerem w tym trudnym procesie leczenia dla młodych kobiet chorych na raka piersi. Gdy same szukałyśmy takiej organizacji, nie mogłyśmy nic znaleźć - mówią współzałożycielki Fundacji OmeaLife.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łysienie wraz z wiekiem. Jak odzyskać bujną czuprynę?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 15:51
- Nowe włosy "sadzi" się na głowie, jak tulipany w październiku. I czeka do wiosny, by urosły. Powoli, w swoim tempie - tłumaczył istotę i przebieg operacji przeszczepów włosów w Czwórce światowej sławy autorytet w tej dziedzinie, dr Grzegorz Turowski.
rozwiń zwiń