"Aby okiełznać lęk, najpierw musisz się do niego zbliżyć"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 14:00
- Lęk to naturalna sytuacja człowieka na sytuacje nietypowe i trudne. Nie jest ucziciem przyjemnym, dlatego najchętniej wyeliminowalibyśmy go z naszego życia często zapominając, że jest tak samo naturalną reakcją, jak radość - tłumaczyła psycholog Renata Pająkowska-Rożen.
Audio
  • Jak oswoić wewnętrzne lęki? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Republica/Pixabay

Nie da się skutecznie odwrócić od lęku. Kiedy zaczniemy przed nim uciekać, to z pewnością nas dogoni. Jeśli chcemy go oswoić najpierw musimy stanąć mu naprzeciw Renata Pająkowska-Rożen

Pema Chödrön, autorka książki "Nigdy nie jest za późno" przekonuje, że najważniejsze jest, by umieć przekształcić bolesne przeżycia w coś dobrego i wartościowego. Trudne chwile zdarzają się w życiu każdego człowieka, ale - jak przekonuje autorka książki - to naturalna emocja, którą odczuwa każdy z nas. Najważniejsze, by nauczyć się stawiać im czoła. - Życie nie składa się wyłącznie z pozytywnych emocji. Nie możemy oczekiwać, że będą nas spotykały same dobrze rzeczy - wyjaśniała terapeutka.

- Musimy stanąć naprzeciw swoim lękom. Przyjrzeć się temu, czego się boimy. Ignorowany lęk nie zniknie, a my będziemy czuć się gorzej - przekonywała.

W jaki sposób zdefiniować czego tak naprawdę się boimy, oswoić nasze wewnętrzne lęki i nauczyć się żyć z nimi na co dzień? Na ten temat rozmawialiśmy ze specjalistką od terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach Renatą Pająkowską-Rożen. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kuba Jamrozek

Gość: Renata Pająkowska-Rożen (psycholog i psychoterapeutka)

Data emisji: 11.07.2018

Godzina emisji: 20.08

ac

Czytaj także

Małgorzata Godlewska: Przyjemność to łapanie momentu tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 10:18
- Mamy różne potrzeby, nie tylko fizjologiczne, podstawowe, jeśli nie są one zaspokojone to dążymy do tego, żeby takimi się stały - mówi dr Małgorzata Godlewska, psycholog z Uniwersytetu SWPS. - Jesli jest to proste, to robimy to w najprostszy sposób, jeśli nie, decydujemy się na zaspokajanie ich w sposób niekonwencjonalny - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można być szczęśliwym bez coachingu i terapii?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 10:00
Badania wskazują, że z pomocy terapeutów korzysta coraz większa grupa Polaków. Niektórzy spotkanie z psychoterapeutą traktują jako profilaktykę dla naszego zdrowia psychicznego. 
rozwiń zwiń