Kompleksy - wynosimy je z domu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 09:00
- W potocznym rozumieniu kompleksy są to bardzo negatywne oceny własnej osoby - mówi psychoterapeutka. - Mogą być związane z wyglądem, cechami własnej osobowości, charakteru czy inteligencji. Mogą też dotyczyć pozycji społecznej - dodaje. 
Audio
  • Justyna Kaczmarczyk opowiada o kompleksach, ich genezie i metodach na walkę z nimi (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/pixabay

Kompleksy możemy podzielić na te realistyczne, adekwatne - odnoszące się do tego, jak postrzegamy swoje braki i nieadekwatne, czyli te, które sobie wyobrażamy Justyna Kaczmarczyk

- Kompleksy wiążą się z bardzo negatywnymi emocjami, czyli z doświadczaniem wstydu, lęku, zażenowania czy złości - wyjaśnia Justyna Kaczmarczyk z Warszawskiego Centrum Psychoterapii.

Kompleksy zaburzają obraz naszej osoby, wpływają na to, w jaki sposób czujemy, myślimy, podejmujemy decyzje, realizujemy pasje i zainteresowania. Od kilku lat obserwujemy, że coraz rzadziej używamy słowa "kompleks" - mówimy o nieakceptowaniu siebie, niskim poczuciu wartości. Zdaniem Czwórkowego gościa świadczy to o większej świadomości ludzi, zdaniu sobie sprawy, że kompleksy to tylko czubek góry lodowej, problemu szerszego, niż sam kompleks. 

- W ostatnich latach widzimy też wzrost tendencji do perfekcjonizmu. Jest to charakterystyczne szczególnie dla młodszych pokoleń - mówi ekspertka. - Należy pamiętać, że źródłem naszych kompleksów najczęściej jest rodzinny dom, wychowanie, relacje w nim panujące - dodaje i przytacza najnowsze dane, mówiące, że tylko jedna na sto kobiet uznaje się za atrakcyjną, a polskie nastolatki oceniają siebie najgorzej w Europie. 

tłum1200.jpg
Teoria Efektu Widza. Patrzysz, ale nie reagujesz

Jak więc zawalczyć z kompleksami? Czy dotyczą one tylko kobiet? Czy narcyzm ma coś wspólnego z kompleksami? Jaką rolę w mówieniu o naszych niedoskonałościach mają media czy platformy społecznościowe? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Kamila Dębczak

Gość: Justyna Kaczmarczyk (psychoterapeutka z Warszawskiego Centrum Psychoterapii)

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 15.08.2018

Godzina emisji: 20.06

pj/kul

Czytaj także

Zachowania autodestrukcyjne - dlaczego sobie szkodzimy?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 10:00
Zygmunt Freud twierdził, że każdy z nas nosi w sobie dwa impulsy. Siłę kostruktywną, którą nazwał "popędem życia" i prąd przeciwny, skłaniający ku destrukcji, który określił jako "popęd śmierci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pewność siebie - siła, która dodaje skrzydeł

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 10:07
To, czy znamy siebie, jak siebie wyrażamy, czy jesteśmy szczerzy może świadczyć o naszej pewności siebie. - To nie jest zdobywanie szczytów czy naprawianie świata - mówi Czwórkowy ekspert. - To codzienność, zapytanie siebie czy jesteśmy wystarczająco dobrzy - dodaje. 
rozwiń zwiń