X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kompleksy - wynosimy je z domu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2018 09:00
- W potocznym rozumieniu kompleksy są to bardzo negatywne oceny własnej osoby - mówi psychoterapeutka. - Mogą być związane z wyglądem, cechami własnej osobowości, charakteru czy inteligencji. Mogą też dotyczyć pozycji społecznej - dodaje. 
Audio
  • Justyna Kaczmarczyk opowiada o kompleksach, ich genezie i metodach na walkę z nimi (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/pixabay

Kompleksy możemy podzielić na te realistyczne, adekwatne - odnoszące się do tego, jak postrzegamy swoje braki i nieadekwatne, czyli te, które sobie wyobrażamy Justyna Kaczmarczyk

- Kompleksy wiążą się z bardzo negatywnymi emocjami, czyli z doświadczaniem wstydu, lęku, zażenowania czy złości - wyjaśnia Justyna Kaczmarczyk z Warszawskiego Centrum Psychoterapii.

Kompleksy zaburzają obraz naszej osoby, wpływają na to, w jaki sposób czujemy, myślimy, podejmujemy decyzje, realizujemy pasje i zainteresowania. Od kilku lat obserwujemy, że coraz rzadziej używamy słowa "kompleks" - mówimy o nieakceptowaniu siebie, niskim poczuciu wartości. Zdaniem Czwórkowego gościa świadczy to o większej świadomości ludzi, zdaniu sobie sprawy, że kompleksy to tylko czubek góry lodowej, problemu szerszego, niż sam kompleks. 

- W ostatnich latach widzimy też wzrost tendencji do perfekcjonizmu. Jest to charakterystyczne szczególnie dla młodszych pokoleń - mówi ekspertka. - Należy pamiętać, że źródłem naszych kompleksów najczęściej jest rodzinny dom, wychowanie, relacje w nim panujące - dodaje i przytacza najnowsze dane, mówiące, że tylko jedna na sto kobiet uznaje się za atrakcyjną, a polskie nastolatki oceniają siebie najgorzej w Europie. 

tłum1200.jpg
Teoria Efektu Widza. Patrzysz, ale nie reagujesz

Jak więc zawalczyć z kompleksami? Czy dotyczą one tylko kobiet? Czy narcyzm ma coś wspólnego z kompleksami? Jaką rolę w mówieniu o naszych niedoskonałościach mają media czy platformy społecznościowe? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Kamila Dębczak

Gość: Justyna Kaczmarczyk (psychoterapeutka z Warszawskiego Centrum Psychoterapii)

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 15.08.2018

Godzina emisji: 20.06

pj/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zachowania autodestrukcyjne - dlaczego sobie szkodzimy?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 10:00
Zygmunt Freud twierdził, że każdy z nas nosi w sobie dwa impulsy. Siłę kostruktywną, którą nazwał "popędem życia" i prąd przeciwny, skłaniający ku destrukcji, który określił jako "popęd śmierci".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pewność siebie - siła, która dodaje skrzydeł

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 10:07
To, czy znamy siebie, jak siebie wyrażamy, czy jesteśmy szczerzy może świadczyć o naszej pewności siebie. - To nie jest zdobywanie szczytów czy naprawianie świata - mówi Czwórkowy ekspert. - To codzienność, zapytanie siebie czy jesteśmy wystarczająco dobrzy - dodaje. 
rozwiń zwiń