Teoria Efektu Widza. Patrzysz, ale nie reagujesz

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 09:00
Zaczęło się od historii morderstwa kobiety w dzielnicy Queens w 1964 roku. Według popularnej wersji opowieści została zamordowana na oczach 38 świadków, z których tylko jeden zadzwonił na policję. W rzeczywistości otrzymała pomoc od wielu osób, choć nie udało jej się uratować. Tak narodziła się teoria Efektu Widza.
Audio
  • Sztuka pomagania innym. Widzisz wypadek? Reaguj (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/blvdone

W zależności od sytuacji i posiadanej wiedzy możemy pomóc na różne sposoby. Najważniejsze to zareagować Andrzej Kruczyński 

Mówi o tym, że wśród grupy ludzi istnieje zjawisko rozproszonej odpowiedzialności, które sprawia, że nie jesteśmy w stanie działać w sytuacjach, w których komuś dzieje się krzywda. Dlaczego osoby znajdujące się w grupie reagują rzadziej niż w bezpośredniej konfrontacji z zagrożeniem?

- Wierzę w to, że każdy z nas ma w sobie potrzebę pomagania, ale nie każdy potrafi zareagować w odpowiednim momencie - mówiła goszcząca w Czwórce Katarzyna Klimiuk-Bibik, matka zastępcza dziewięciorga dzieci. - Kiedy jesteśmy w grupie, zaczyna działać odpowiedzialność zbiorowa. Osoba w tłumie liczy na to, że zareaguje ktoś inny.

Musimy pamiętać, że bezpieczeństwo ratującego jest najważniejsze. Oceńmy swoje szanse, wskazujmy konkretnych ludzi w tłumie - oni też mogą pomóc Andrzej Kruczyński 

Wiceprezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego Andrzej Kruczyński wskazywał na powody, które sprawiają, że nie reagujemy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Jednym z nich jest... pośpiech. - Wszyscy się śpieszymy. Nawet w sytuacji, kiedy powinniśmy zareagować, przerzucamy odpowiedzialność na innych licząc na to, że z pewnością znajdzie się osoba, która udzieli potrzebującemu pomocy - tłumaczył. 

Czy nowoczesne społeczeństwo staje się coraz mniej empatyczne? Jak je edukować? Jak wypracować w sobie nawyk pomagania innym? M.in. na ten temat rozmawialiśmy z gośćmi audycji. O tym, na czym polega efekt widza opowiadała psycholog dr Anna Kwiecień, prowadząca vloga "zRozum". Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Kamila Dębczak

Goście: Andrzej Kruczyński (były oficer GROM-u, szef centrali szkolenia AT, wiceprezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego), Katarzyna Klimiuk-Bibik (matka zastępcza 9 dzieci).

Data emisji: 14.08.2018

Godzina emisji: 20.07

ac/kul

Czytaj także

Czarne owce w rodzinie - niedoceniana inność

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 13:30
Czuję się jak piąte koło u wozu, niepotrzebnym, najgorszym członkiem rodziny czy grupy, którą kompromituję swoim zachowaniem i zawsze pakuję się w tarapaty - mówią o sobie "czarne owce". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksytymia, gdy coś czujesz, ale nie wiesz, że to radość

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 10:00
- Aleksytymia to nierozpoznawanie swoich uczuć, jak również uczuć innych osób - wyjaśnia Bianca-Beata Kotoro, psychoseksuolog z Uniwersytetu SWPS. - Bardzo często mylona jest z różnymi jednostkami, jak psychopatia, brak inteligencji emocjonalnej, to kwestia bardzo złożona - dodaje.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kawa – pretekst do zatrzymania się i namiastka relaksu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 11:00
Kawa to jeden z najchętniej spożywanych napojów, który według ekspertów, ma wiele pozytywnych właściwości. Mogą wpływać na poprawę funkcjonowania organizmu i usprawniać pracę mózgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pewność siebie - siła, która dodaje skrzydeł

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 10:07
To, czy znamy siebie, jak siebie wyrażamy, czy jesteśmy szczerzy może świadczyć o naszej pewności siebie. - To nie jest zdobywanie szczytów czy naprawianie świata - mówi Czwórkowy ekspert. - To codzienność, zapytanie siebie czy jesteśmy wystarczająco dobrzy - dodaje. 
rozwiń zwiń