Zaburzenia odżywiania - powolna droga do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 11:12
- Zaburzenia odżywiania to nie tylko anoreksja i bulimia - mówi Ewa Galus-Raczyńska, dyrektor Ośrodka Terapeutycznego Alira. - Otyłość, kompulsywne objadanie się, a także szereg mniej spektakularnych chorób, też do nich należą - podkreśla. 
Audio
  • Zaburzenia odżywiania - jak sobie z nimi radzić, kiedy skorzystać z terapii (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Zaburzenia odżywiania stają się coraz powszechniejszym problemem, dotykającym przede wszystkim wysoko cywilizowane społeczeństwa, które łączy podobny tryb życia i zbliżone wzorce kulturowe. Dotyczą przede wszystkim osób młodych, przed dwudziestym rokiem życia, ale coraz częściej słyszy się o chorujących dzieciach. Anoreksja, bulimia i otyłość mogą prowadzić do śmierci – umiera około 22 procent dotkniętych tymi zaburzeniami. Specjaliści do grupy tych zaburzeń włączają też: pregoreksję (anoreksja w ciąży), ortoreksję (wykluczanie z diety niezdrowych produktów), bigoreksję (zapamiętałe rzeźbienie sylwetki) i wiele innych. 

Rola ojca w życiu córki jest bardzo ważna. To pierwszy mężczyzna w życiu młodej kobiety. To on jej powinien powiedzieć, że jest ładna, mądra. Powinien wspierać jej samoocenę Karol Sobolewski

- Przyczyn i teorii na temat zaburzeń odżywiania jest wiele - mówi Karol Sobolewski, psychoterapeuta. - Najczęściej jest to trudność w zaakceptowaniu zmian ciała w wieku dojrzewania. Do tego dochodzą relacje w rodzinie, często mocno zniekształcone, syndrom głodu ojca czy bliska, symbiotyczna relacja z matką - wymienia.  

Zaburzeń odżywiania nie leczy się w domu. Do tego potrzebna jest specjalistyczna pomoc. Odwlekanie pójścia do specjalisty to błąd rodziców Ewa Galus-Raczyńska

Piotr Raczyński, założyciel Fundacji Światło dla Życia, podkreśla, że zaburzenia odżywiania to nie tylko kobiecy problem. - Płeć nie ma tu istotnego znaczenia - dodaje Ewa Galus-Raczyńska. Z czego wynikają zaburzenia odżywiania? Czy można jednoznacznie wskazać przyczynę? Czy wśród pacjentów powtarzają się pewne schematy działań? Czy widmo śmierci sprawia, że dotknięci tymi zaburzeniami chcą się leczyć? Jak wygląda terapia i jak na nią trafić? O tym w rozmowie w "Strefie Prywatnej". 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Ewa Galus-Raczyńska (dyrektor Ośrodka Terapeutycznego Alira, założycielka Fundacji Światło dla Życia), Karol Sobolewski (psychoterapeuta Fundacji Światło dla Życia), Piotr Raczyński (założyciel Fundacji Światło dla Życia, kierownik poradni w Warszawie)

Data emisji: 5.09.2018

Godzina emisji: 20.08

pj

Czytaj także

Zdrowie psychiczne. Będzie coraz lepsza opieka?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 09:00
Na początku lipca ruszył pilotaż centrów zdrowia psychicznego, obejmujący 29 placówek w całej Polsce. - Dzięki temu rozwiązaniu każdy i w każdym momencie będzie mógł zgłosić się po pomoc. Prosto z ulicy, bez wcześniejszej rejestracji - mówi dr Marek Balicki, kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadbaj o siebie - nie bądź egoistą

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 09:14
Odpoczynek, relaks, czas dla siebie - to nie są akty egoizmu, a coś dzięki czemu możemy dać światu więcej z siebie. Czym jest "osiędbanie" i jak może pomóc światu i nam?
rozwiń zwiń