X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zatrzymaj się. Policz, zaśpiewaj. Nie bij dziecka

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 11:09
Twoje dziecko wpada w złość, histerię, krzyczy, a ty czujesz, że jeszcze kilka sekund i zaczniesz robić to samo… lub dasz mu klapsa? Jak się wtedy zatrzymać?
Audio
  • Jak opanować rodzicielską złość, kiedy przeprosić dziecko (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Photographee.eu/Shutterstock

Z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że blisko połowa Polaków (48%) uważa, że za karę można uderzyć dziecko. 26 proc. polskich rodziców przyznaje, że zdarzyło się im stosować kary cielesne. Są to przede wszystkim klapsy oraz bicie ręką. Pytani o powody, mówią o utracie panowania nad sobą (56%), zmęczeniu, poczuciu bezradności, braku wsparcia czy braku znajomości innych metod wychowawczych (36%).

Nowa kampania Fundacji "Potrafię się zatrzymać" ma zachęcić rodziców do zatrzymania się, kiedy nerwy biorą górę i poszukiwania konstruktywnych sposobów na opanowanie swoich emocji w trudnych sytuacjach wychowawczych.

Nie można uderzyć dziecka. W Polsce od 2010 roku obowiązuje zakaz stosowania kar fizycznych wobec dzieci. Mimo to 35 proc. Polaków nie wie, że taki zakaz istnieje Renata Szredzińska

- Nie wolno i nie warto bić dzieci. To nie jest ani skuteczne, ani dobre. Niczego nie uczy, a może wzbudzać agresję - Renata Szredzińska, odpowiedzialna w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę za program "Dobry Rodzic Dobry Start". - Klaps to przemoc, to uderzenie przez osobę starszą osoby młodszej, zależnej od niej - dodaje. 

- Mamy też do czynienia z procesem zmiany naszej świadomości na ten temat - zauważa Anna Szczepaniak, psycholog. - Rodzice maja poczucie winy i wstydu, gdy nie wytrzymają i uderzą dziecko, towarzyszy im poczucie bezradności - dodaje. 

Dzieci "nieposłuszeństwem" poznają świat i granice. Istotne tu są fazy rozwoju dziecka, jego etapy, wiek. Słowa, krzyk, ocenianie też potrafią ranić bardzo mocno. Jakie są skuteczne sposoby zapanowania nad dzieckiem? Co można zrobić by pozbyć się własnych, rodzicielskich nerwów? Czy warto przepraszać dziecko? O tym m.in. w rozmowie ze "Strefy prywatnej". 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Renata Szredzińska (odpowiedzialna w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę za program "Dobry Rodzic Dobry Start"), Anna Szczepaniak (psycholog)

Data emisji: 6.11.2018

Godzina emisji: 20.08

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Córeczki swoich tatusiów - relacje w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 11:57
Czy matki faktycznie bardziej chuchają na synków, a tatusiowie są dumni z córeczek, czy odwrotnie - syn jest bardziej związany z ojcem, a córka z matką?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polacy akceptują bicie dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 19:23
- Wielu ludzi po prostu nie lubi swoich dzieci. Traktują je w kategorii posiadania: mam samochód, dom i dziecko. Dlatego nie budują bliskich relacji z tymi dziećmi - tłumaczy psycholog Agnieszka Robak. 
rozwiń zwiń