Zachowania kontrproduktywne. Kiedy pracownik szkodzi firmie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 11:55
- Określenie "kontrproduktywny" zapożyczone zostało z języka angielskiego. Opisuje szkodliwe zjawiska i zachowania, które możemy zaobserwować w miejscu pracy - tłumaczył dr Łukasz Baka autor książki "Zachowania kontrproduktywne w pracy".
Audio
  • Zachowania kontrproduktywne. Reakcja na stres, wyparcie czy rewanż? (Strefa prywatna/Czwórka)
Prawie 30 procent  pracowników dużych firm, to osoby przemęczone, zniechęcone i bez energii.
Prawie 30 procent pracowników dużych firm, to osoby przemęczone, zniechęcone i bez energii.Foto: shutterstock, pathdoc

Granice kontrproduktywności są płynne. Mówimy o nich wtedy, kiedy pracownik celowo działa na szkodę firmy dr Łukasz Baka

- Istnieje kilka typologii zachowań kontrproduktywnych. Jedną z nich jest ich podział na aktywne i pasywne zachowania kontrproduktywne. Aktywne to m.in. drobne kradzieże, niszczenie mienia, sabotowanie poleceń przełożonego, lub celowe nieprzestrzeganie dyscypliny. 

- Wyróżniamy także zachowania pasywne, które obejmują m.in. wycofanie organizacyjne, czy celowe obniżanie produktywności. Mogą to być również zbyt długie przerwy, czy cyberloafing - czyli poświęcanie zbyt dużej uwagi stronom w sieci, które nie są związane z obowiązkami zawodowymi - wyliczał. 

Kontrproduktywność to mechanizm obronny, reakcja na sytuacje stresowe w środowisku pracy dr Łukasz Baka

Jak rozpoznać osobę, która wykazuje zachowania kontrproduktywne? Jakie cechy i cel posiadają takie osoby? Czym jest tzw. mroczna triada? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr hab. Łukasz Baka (tegoroczny laureat Nagrody Teofrasta za najlepszą psychologiczną książkę naukową, psycholog, pedagog społeczny), w rozmowie tel. dr Dorota Krzemionka (red. naukowy magazynu "Charaktery", adiunkt w Instytucie Psychologii Stosowanej, Uniwersytet Jagielloński)

Data emisji: 7.11.2018

Godzina emisji: 20.08

ac/kd

Czytaj także

Chcesz skutecznie realizować cele? Zacznij od poznania samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 10:00
- Na początek musimy określić, co w naszym życiu jest ważne. Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi i do jakiego celu chcielibyśmy dążyć - mówiły autorki książki "Cel. Odkryj, określ, osiągnij!" Paulina Mechło i Aneta Rostkowska-Gerlach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokrastynacja czy lenistwo? Skąd ten opór przed wykonaniem czynności?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 14:00
- Powodów prokrastynacji może być wiele. Nie chodzi o to, że osoba nie chce lub nie może wykonać pewnej czynności. Czasem chodzi również o realizację własnych pasji, tylko, że droga od planowania do realizacji potrafi być bardzo trudna - wyjaśniała coach Edyta Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poniedziałki to 6 lat naszego życia zawodowego

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 11:16
- Gdy wyliczyłam, że poniedziałki to 6 lat naszego życia, to było mi żal - mówi coach Joanna Karpeta. - Dlatego postanowiłam pokochać poniedziałki i tym zarazić wszystkich, którzy są gotowi na to, żeby zadbać o każdy dzień swojego życia - dodaje. 
rozwiń zwiń