Od Facebooka do post-przyjaźni. Jak wyglądają nasze relacje?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 16:30
Porozmawiamy o tym z prof. Piotrem Szarotą - autorem książki "Od Facebooka do post-przyjaźni. Współczesne przeobrażenia bliskich relacji".
Empatia (gr. emptheia cierpienie) to zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza)
Empatia (gr. empátheia "cierpienie") to zdolność odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna), umiejętność przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza)Foto: Pixabay/A_Werdan/dom. publiczna

Czasy, w których żyjemy, zostały przez Zygmunta Baumana określone mianem płynnej nowoczesności. Ich znakiem jest uwolnienie od więzi i zobowiązań, ale też zwolnienie z reguł i norm, które do niedawna jeszcze wydawały się oczywiste i niepodważalne.

Jakie są skutki tych przemian? Czy jeżeli zatarły się znaczeniowe granice pojęć dotychczas oczywistych - takich jak przyjaźń czy miłość - to znaczy, że te uczucia/wartości naprawdę nie mają już znaczenia? Jakim przeobrażeniom uległy nasze relacje z bliskimi nam ludźmi? Czy przyjaźń za pieniądze jest nadal przyjaźnią? Czy relacje z awatarem zaspakajają nasze potrzeby? Czym jest "efekt Tamagotchi"? O tym m.in. w audycji.

***

Na audycję z cyklu "Strefa prywatna" we wtorek (4.12) od godz. 20.05 zaprasza Jakub Jamrozek.

kul/ac

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Żonglowanie. Sprawdź, jak może ci pomóc

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 13:00
Żonglowanie jest postrzegane jako czynność, która nie przynosi żadnych korzyści dla naszego ciała i umysłu. Tymczasem dowiedziono, że ma wpływ na wzmożoną pracę mózgu i na osiąganie lepszych wyników w nauce.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Obsesja piękna". Kobiecy wizerunek wykreowany przez koncerny i wychowanie

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 10:00
Podprogowe nękanie dążeniem do doskonałego wyglądu u wielu osób staje się przyczyną depresji, obniża zdolności poznawcze, wywołuje lęk przed naturalnym procesem starzenia się, powoduje zaburzenia w odżywianiu. Dziś około 90 procent kobiet ma do siebie jakieś zastrzeżenia. 
rozwiń zwiń