Leczenie słowem. Na czym polega terapia z książką?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 20:00
Biblioterapia, to swoisty dział psychologii czytelnictwa, rodzaj poradnictwa terapeutycznego. Chodzi o to, aby książki pomogły czytelnikowi zrozumieć sytuację czy też kontekst, w którym się aktualnie znajduje.
Audio
  • "Specjalistka od happy endów" Magdalena Witkiewicz opowiada o terapeutycznej funkcji książek (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Stocksnap/Pixabay

Żeby książka mogła dać nam wskazówki, trzeba umieć ją czytać, dać pracować wyobraźni Magdalena Witkiewicz

Polskie Towarzystwo Biblioterapii rekomenduje książki jako terapię np. na depresję, zdradę, niespełnione oczekiwania rodziców, macierzyństwo, relacje dorosłych z matkami czy uzależnienie od pracy. - Pisząc, sama przechodzę pewnego rodzaju autoterapię. Poruszam problemy, które są ważne również z mojego punktu widzenia. Pomagają mi zachować równowagę wewnętrzną. Rozwijają, wspierają na duchu, wzruszają - mówiła pisarka, Magdalena Witkiewicz.

- W chwilach zwątpienia zawsze sięgałam po książki. Jedną z pierwszych, która pomogła mi w okresie dorastania był "Błękitny zamek" Lucy Maud Montgomery. Ona mnie ukształtowała i pozwoliła uwierzyć w happy end. "Najlepszy" Łukasza Grassa uświadomił mi, że tylko my możemy coś zmienić. Dzięki niej zaczęłam pracę nad sobą. 

Czy książki mogą mieć charakter terapeutyczny? Jakie wartości możemy w nich odnaleźć? Jakim osobom może pomóc biblioterapia? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Magdalena Witkiewicz (analityk marketingowy, specjalistka od modeli ekonometrycznych, pisarka)

Data emisji: 22.01.2019

Godzina emisji: 20.08

ac/kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światy zastępcze to pułapka samotności

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 10:00
Kultura popularna przez obietnice bez pokrycia przyczynia się do osamotnienia. Czym są światy zastępcze? W jaki sposób stały się zbiorowym mechanizmem ucieczki? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Więźniowie w szponach hazardu. Jak przekroczyli granice?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 11:00
Kradzieże, włamania, rozboje, nielegalny handel, w tym narkotykami - to przestępstwa najpowszechniej występujące wśród osób uzależnionych od hazardu. 
rozwiń zwiń