Świadomy człowiek. Jak negatywne emocje przekuć w siłę?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 15:22
W obliczu osobistych tragedii i trudności wiele osób nie potrafi poradzić sobie z natłokiem emocji, myśli i dojmującym poczuciem bezsilności. Jak poradzić sobie z problemem, a smutek i lęk przekuć w wewnętrzną siłę i stać się bardziej świadomym człowiekiem?
Audio
  • Jak rozpoznać u siebie negatywne emocje i przekuć je w wewnętrzną siłę? (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

czytanie książka mężczyzna  pole wyprawa 1200.jpg
Leczenie słowem. Na czym polega terapia z książką?

Stres, kryzys emocjonalny, wypalenie, depresja wcale nie muszą być wyłącznie źródłem cierpienia. Można wykorzystywać tkwiący w nich potencjał rozwojowy, by zmieniać swoje zachowania na bardziej produktywne. - Emocje są potrzebne, gdyby nie było trudnych chwil nie docenialibyśmy pozytywnych elementów w życiu - tłumaczył Andrzej Bubrowiecki. - Działamy na zasadzie kontrastów, więc życie bez stresów, w nieustannym optymizmie i zadowoleniu, byłoby patologiczne - mówił ekspert. Jak przekonywał, właściwe rozpoznanie u siebie emocji negatywnych i odróżnienie ich od tych pozytywnych, determinuje nasze zachowania. - Tak naprawdę emocji jest niewiele. Zdziwienie, radość, smutek - te najłatwiej rozpoznać, bo w pisane są w nasz gatunek. Emocje wyższe, jak żal, poczucie winy czy zachwyt znacznie trudniej nazwać. W trudnych momentach wyłącza nam się umiejętność racjonalnego myślenia, stres przejmuje kontrolę - mówił ekspert. 

Emocje ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem, napędzają do działania - nie ma lepszego paliwa. Powodują, że świat jest bardziej kolorowy, dają nadzieję, gdy zawiodą racjonalne argumenty. Pokazują nam, co jest ważne, a co nie, i są elementem decydującym o budowaniu więzi między ludźmi Andrzej Bubrowiecki

Na czym polega trening techniki uważności? Czym jest "mózg trzewi" i jakie wysyła nam sygnały? które emocje można kontrolować, a na które nie mamy wpływu? Dlaczego i w jaki sposób warto budować "bank dobrych emocji", czym jest "emocjonalny dołek" i jak go odróżnić od zwykłego stresu? Jak przepracowywać swoje problemy i wychodzić z nich silniejszym? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Gość: Andrzej Bubrowiecki (coach, trener technik mentalnych, autor  książki "Jak wyjść z dołka emocjonalnego?")

Data emisji: 23.01.2019

Godzina emisji: 20.08

kd/kul

 


Czytaj także

Szczęśliwa singielka. "Zyskujesz pewność siebie, której nikt ci nie odbierze"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 13:34
- Gdy słucham wywiadów z Beyoncé czy Magdą Gessler dostrzegam, jak bardzo przekonane są o swojej wartości. Nie o tym, że są bezbłędne, po prostu smutki i lęki potrafią przekuć w zwycięstwo. Porażki traktują jak lekcje, zbierają się po nich w garść i działają dalej - mówiła Klaudia Klara, autorka książki "Poradnik szczęśliwej singielki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak być szczęśliwym? "To prawda, że ważne są tylko chwile"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 10:37
- Na ogólne poczucie naszej szczęśliwości wcale nie wpływa stan konta, ale fakt, że za zarobione pieniądze kupujemy nie dobra, a doświadczenia, np. wycieczki czy bilety do teatru. Druga sytuacja to taka, w której obdarowujemy innych i widzimy ich szczęście - mówił Igor Rotberg, psycholog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy furia przejmuje kontrolę nad życiem. Jak wytrzymać z cholerykiem?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 10:45
Jak tłumaczyła w Czwórce psychoterapeutka Mariola Piotrowicz, choleryk ma stabilne emocje, jest optymistyczny i tryska energią, gdy wszystko idzie po jego myśli. Gdy jednak jest inaczej, ma tendencję do wybuchów złości, gniewu lub irytacji.
rozwiń zwiń