Jak być szczęśliwym? "To prawda, że ważne są tylko chwile"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 10:37
- Na ogólne poczucie naszej szczęśliwości wcale nie wpływa stan konta, ale fakt, że za zarobione pieniądze kupujemy nie dobra, a doświadczenia, np. wycieczki czy bilety do teatru. Druga sytuacja to taka, w której obdarowujemy innych i widzimy ich szczęście - mówił Igor Rotberg, psycholog.
Audio
  • Czym jest szczęście i czy warto dążyć do niego za wszelką cenę? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Sondem

Krzysztof Liegmann Jakub Jamrozek Czwórka 1200x660.jpg
Radość z małych rzeczy. 101 sposobów na sczęście

Jak przekonywał, obok szczęścia rozumianego jako produkt uboczny wartościowego życia istnieje jeszcze druga definicja - szczęścia hedonistycznego, polegającego na czerpaniu z życia jak najwięcej doraźnych przyjemności. - Według niektórych badań na pewnym poziomie ubóstwa samo posiadanie określonej ilości gotówki daje nam to poczucie szczęśliwości - mówił ekspert.

Jego zdaniem duża koncentracja na dążeniu do szczęścia wpływa jednak negatywnie na nasze samopoczucie oraz satysfakcję z życia. Ciągle niezaspokojone potrzeby bycia szczęśliwym oraz zewnętrzna presja do przeżywania wyłącznie pozytywnych doznań rodzą rozczarowania i przygnębienie. - Bardzo chcielibyśmy odczuwać szczęście cały czas. Tymczasem szczęście bywa, przydarza się, są momenty. Dlatego myślenie, że, jeśli przeczytamy wszystkie poradniki albo zarobimy mnóstwo pieniędzy, będziemy szczęśliwi, jest mylne i prowadzi do frustracji. Bo nie możemy zrobić wszystkiego, a na wiele rzeczy po prostu nie mamy wpływu - mówił gość Kuby Jamrozka.


kopenhaga dania 1200.jpg
Szczęśliwy jak Duńczyk - skandynawski patent na szczęście

Jakie są sekrety szczęścia Duńczyków czy Japończyków, dlaczego tak ważne jest uśmiechanie się do ludzi i czy sukcesy, które odnosimy sprzężone są z naszym poczuciem szczęścia? Jak dążenie do niego może być naszą życiową motywacją i na czym polega paradoks spełnionych marzeń? O tym także rozmawialiśmy w Czwórce. A o ich patentach na szczęście z słuchaczami Czwórki rozmawiał Mateusz Kulik.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Igor Rotberg (psycholog i terapeuta)

Data emisji: 13.07.2017

Godzina emisji: 20.05

kd/mc

Czytaj także

Terapia uzależnień. Tożsamość i relacja to słowa klucze

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 11:00
- W profilaktyce uzależnień chodzi o to, żeby było coraz mniej powodów po sięganie po różne substancje i zachowania. Młodym ludziom trzeba zaoferować coś, co będzie bardziej atrakcyjne - mówił w Czwórce Robert Banasiewicz, pedagog, specjalista terapii uzależnień, prowadzący Dom Terapeutyczny Rehab w Pustnikach.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Głowa ważniejsza niż portfel. Co znaczą pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:30
Pieniądzom przypisujemy możliwość zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa, statusu społecznego, czasem władzy. Kompensują kompleksy i wpływają na nasze relacje z ludźmi. - Dla każdego pieniądze oznaczają coś innego - mówiła dr hab. Dominika Maison, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i autorka książki "Polak w świecie finansów". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczęśliwa singielka. "Zyskujesz pewność siebie, której nikt ci nie odbierze"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 13:34
- Gdy słucham wywiadów z Beyoncé czy Magdą Gessler dostrzegam, jak bardzo przekonane są o swojej wartości. Nie o tym, że są bezbłędne, po prostu smutki i lęki potrafią przekuć w zwycięstwo. Porażki traktują jak lekcje, zbierają się po nich w garść i działają dalej - mówiła Klaudia Klara, autorka książki "Poradnik szczęśliwej singielki".
rozwiń zwiń