X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Remigiusz Kijak: osoba niepełnosprawna nie jest wiecznym dzieckiem. Pozwólmy jej dorosnąć

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 12:00
Sytuacja rodziców z niepełnosprawnościami nie jest tematem publicznej debaty. Tymczasem w Polsce żyje około kilkuset tysięcy takich osób. O aspektach związanych z wychowaniem dzieci przez osoby niepełnosprawne porozmawiamy z prof. Remigiuszem Kijakiem, pedagogiem specjalnym i seksuologiem. 
Audio
  • Intymność osób z niepełnosprawnością. Czy to nadal temat tabu? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Teerayuth Oanwong

Rodzina odgrywa ważną rolę w budowaniu tożsamości seksualnej. To ona pomaga wypracować osobie niepełnosprawnej mechanizmy, które w różnym stopniu pomagają stać się samodzielnym prof. Remigiusz Kijak

jaki sposób rozmawiać na takie tematy w rodzinie, w której dziecko lub opiekun cierpi na niepełnosprawność intelektualną? Profesor Remigiusz Kijak, pedagog specjalny i seksuolog, autor książki „Rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością intelektualną” pisze o spotkaniach z rodzinami, w których jedno lub oboje rodziców to osoby niepełnosprawne intelektualnie, o tym, jak radzą sobie w relacjach intymnych i z wychowaniem dzieci na różnych etapach ich dorastania. 

Budowanie autonomii osoby niepełnosprawnej zależy od rodzica. Muszą pozwolić swoim dzieciom dorosnąć prof. Remigiusz Kijak

- Stworzyliśmy całą gamę stereotypowych przekonań, które powodują, że na temat intymności osób niepełnosprawnych rozmawia się wyjątkowo trudno, a posiadają oni takie same potrzeby, jak osoby pełnosprawne - mówił gość Czwórki. 

- Ludzie niepełnosprawni intelektualnie to bardzo zróżnicowana grupa - od osób funkcjonujących samodzielnie po te wymagające stałej opieki. Niezależnie jednak od stopnia niepełnosprawności u każdego rozwija się popęd seksualny i inne potrzeby seksualne - tłumaczył. 

Czym jest rehabilitacja seksualna? Jak osoby niepełnosprawne radzą sobie z wyrażaniem i realizowaniem potrzeb seksualnych? Do czego może doprowadzić nadopiekuńcza postawa rodzica i na czym polega paradygmat "wiecznego dziecka"? Więcej na ten temat w rozmowie ze studia Czwórki.

W audycji zapraszaliśmy także na organizowaną przez Fundację "Potrafię Pomóc" i gościa Czwórki prof. Remigiusza Kijaka IX konferencję "Oblicza seksualności osób niepełnosprawnych. Od dzieciństwa do dorosłości", która 10 i 11 maja 2019 r. odbędzie się we Wrocławiu.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: prof. Remigiusz Kijak, pedagog specjalny i seksuolog

Data emisji: 7.05.2019

Godzina emisji: 20.09

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wspierać młodych dorosłych ze spektrum autyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:00
Okres dojrzewania stanowi w przypadku osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przełom rozwojowy, w którym szczególną rolę odgrywają ludzie z najbliższego otoczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pułapce pozytywnego myślenia. Jak się nie dać pop-psychologii?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 15:00
Bądź najlepszy, idź do coacha, biegaj, ucz się nowych rzeczy, załóż bloga. Czy staliśmy się niewolnikami samorozwoju?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"#Być sobą". Czy da się żyć tak, by niczego nie żałować?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 16:39
Czy to możliwe, by po latach z powodzeniem realizować plany z dzieciństwa i czy da się żyć w taki sposób, by nie żałować? Autorzy książki "#Być sobą. Żyć tak, żeby niczego nie żałować" Joanna Janowicz i Piotr Strzyżewski postanowili poszukać odpowiedzi na te pytania. 
rozwiń zwiń