Prof. Remigiusz Kijak: osoba niepełnosprawna nie jest wiecznym dzieckiem. Pozwólmy jej dorosnąć

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 12:00
Sytuacja rodziców z niepełnosprawnościami nie jest tematem publicznej debaty. Tymczasem w Polsce żyje około kilkuset tysięcy takich osób. O aspektach związanych z wychowaniem dzieci przez osoby niepełnosprawne porozmawiamy z prof. Remigiuszem Kijakiem, pedagogiem specjalnym i seksuologiem. 
Audio
  • Intymność osób z niepełnosprawnością. Czy to nadal temat tabu? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Teerayuth Oanwong

Rodzina odgrywa ważną rolę w budowaniu tożsamości seksualnej. To ona pomaga wypracować osobie niepełnosprawnej mechanizmy, które w różnym stopniu pomagają stać się samodzielnym prof. Remigiusz Kijak

jaki sposób rozmawiać na takie tematy w rodzinie, w której dziecko lub opiekun cierpi na niepełnosprawność intelektualną? Profesor Remigiusz Kijak, pedagog specjalny i seksuolog, autor książki „Rodzicielstwo osób z niepełnosprawnością intelektualną” pisze o spotkaniach z rodzinami, w których jedno lub oboje rodziców to osoby niepełnosprawne intelektualnie, o tym, jak radzą sobie w relacjach intymnych i z wychowaniem dzieci na różnych etapach ich dorastania. 

Budowanie autonomii osoby niepełnosprawnej zależy od rodzica. Muszą pozwolić swoim dzieciom dorosnąć prof. Remigiusz Kijak

- Stworzyliśmy całą gamę stereotypowych przekonań, które powodują, że na temat intymności osób niepełnosprawnych rozmawia się wyjątkowo trudno, a posiadają oni takie same potrzeby, jak osoby pełnosprawne - mówił gość Czwórki. 

- Ludzie niepełnosprawni intelektualnie to bardzo zróżnicowana grupa - od osób funkcjonujących samodzielnie po te wymagające stałej opieki. Niezależnie jednak od stopnia niepełnosprawności u każdego rozwija się popęd seksualny i inne potrzeby seksualne - tłumaczył. 

Czym jest rehabilitacja seksualna? Jak osoby niepełnosprawne radzą sobie z wyrażaniem i realizowaniem potrzeb seksualnych? Do czego może doprowadzić nadopiekuńcza postawa rodzica i na czym polega paradygmat "wiecznego dziecka"? Więcej na ten temat w rozmowie ze studia Czwórki.

W audycji zapraszaliśmy także na organizowaną przez Fundację "Potrafię Pomóc" i gościa Czwórki prof. Remigiusza Kijaka IX konferencję "Oblicza seksualności osób niepełnosprawnych. Od dzieciństwa do dorosłości", która 10 i 11 maja 2019 r. odbędzie się we Wrocławiu.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: prof. Remigiusz Kijak, pedagog specjalny i seksuolog

Data emisji: 7.05.2019

Godzina emisji: 20.09

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wspierać młodych dorosłych ze spektrum autyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:00
Okres dojrzewania stanowi w przypadku osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przełom rozwojowy, w którym szczególną rolę odgrywają ludzie z najbliższego otoczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W pułapce pozytywnego myślenia. Jak się nie dać pop-psychologii?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 15:00
Bądź najlepszy, idź do coacha, biegaj, ucz się nowych rzeczy, załóż bloga. Czy staliśmy się niewolnikami samorozwoju?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"#Być sobą". Czy da się żyć tak, by niczego nie żałować?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 16:39
Czy to możliwe, by po latach z powodzeniem realizować plany z dzieciństwa i czy da się żyć w taki sposób, by nie żałować? Autorzy książki "#Być sobą. Żyć tak, żeby niczego nie żałować" Joanna Janowicz i Piotr Strzyżewski postanowili poszukać odpowiedzi na te pytania. 
rozwiń zwiń