W pułapce pozytywnego myślenia. Jak się nie dać pop-psychologii?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 15:00
Bądź najlepszy, idź do coacha, biegaj, ucz się nowych rzeczy, załóż bloga. Czy staliśmy się niewolnikami samorozwoju?
Audio
  • Jak uciec z pułapki samorozwoju? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Rawpixel.com

Zamiast osiadać stajemy się coraz bardziej elastyczni, otwarci na nowe możliwości. Taką zmianę stylu życia Brinkmann nazywa "kulturą przyśpieszenia" dr Rafał Albiński

Svend Brinkmann, profesor psychologii Uniwersytetu w Aalborgu, w swojej książce "Poczuj grunt pod nogami. Jak uciec z pułapki samorozwoju?" demaskuje mity współczesnej cywilizacji, sprzeciwiając się "modzie" na samorozwój. Czy ciągłe udoskonalanie samego siebie to już problem i czy narzucanie sobie rygoru bycia najlepszym może mieć negatywne skutki? 

Staramy się wszystko planować, każdą godzinę chcemy spędzać produktywnie dr Rafał Albiński

- Samorozwój sam w sobie nie jest niczym złym. Staje się problemem, kiedy zamiast rozwijać swoje pasje staramy się żyć lepiej, szybciej i wydajniej, a wolny czas wypełniamy co do minuty - dr Rafał Albiński, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

- Nie możemy pozbawiać się prawa do odpoczynku i wolnego czasu. Nuda jest zjawiskiem, które jest w naszym życiu bardzo potrzebne. Czujemy presję, która popycha nas do angażowania się w nowe aktywności. W świecie tak dużej ilości bodźców widok osoby, pijącej spokojnie herbatę i spoglądającej przez okno jest dziś czymś dziwnym. 

Jak wiele tracimy nie pozwalający sobie na nudę? Co dzieje się z naszą produktywnością, kiedy żyjemy w ciągłym biegu? Jak wybrać to, co jest dla nas dobre? I gdzie leży granica między rozwojem, a obsesją na jego punkcie? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: dr Rafał Albiński, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Data emisji: 24.04.2019

Godzina emisji: 20.09

ac/kul

Czytaj także

Stwardnienie rozsiane - choroba o tysiącu twarzy

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 12:18
SM to nieuleczalna choroba układu nerwowego. Nazywana jest chorobą tysiąca twarzy, ponieważ u każdego pacjenta przebiega ona inaczej. Jak radzi sobie z nią Magda?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Normalność nie istnieje? Na czym polega "błąd Kartezjusza"?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 13:52
- Pojęcie normalności to efekt tzw. błędu Kartezjusza. Wielkiemu uczonemu zarzuca się, że popełnił błąd zasadniczy. Wprowadził w naszą mentalność, kulturę, a nawet cywilizację myślenie w kategoriach normy, czyli racjonalne myślenie o świecie - mówił dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wygrał z rakiem. Teraz wbiegnie na Koronę - na lajcie i dla jaj

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 12:00
Dwa lata temu zdiagnozowano u niego nowotwór. Pomyślał, że ma dwa wyjścia: poddać się lub walczyć. Wybrał tę drugą trudniejszą drogę i "na biegowo" zachęca mężczyzn do badań. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety nie są z Wenus, a przeciwieństwa się nie przyciągają? Psychologiczne stereotypy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 13:47
Czy to prawda, że przeciwieństwa się przyciągają, a lewa półkula mózgu dominuje nad prawą? Że kobiety są z Wenus, mężczyźni z Marsa, a słuchanie muzyki Mozarta ma wpływ na rozwój inteligencji? O mitach psychologii popularnej w audycji Jakuba Jamrozka.
rozwiń zwiń