X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak wspierać młodych dorosłych ze spektrum autyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:00
Okres dojrzewania stanowi w przypadku osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przełom rozwojowy, w którym szczególną rolę odgrywają ludzie z najbliższego otoczenia.
Audio
  • Dr Katarzyna Patyk-Wieczorek opowiada o zaburzeniach ze spektrum autyzmu i dorosłych życiach osób z tą niepełnosprawnością (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pathdoc/Shutterstock

Nasze skojarzenia dotyczące osób autystycznych są w dużym stopniu stereotypowe. O osobach z tego typu zaburzeniami myślimy jako o nieprzewidywalnych, mających duże problemy w sferze społecznej i komunikacyjnej. Wiele osób boi się tego tematu, mimo od lat prowadzonych kampanii społecznych promujących wiedzę o tej niepełnosprawności. 

Autyzm to nie choroba, to niepełnosprawność. Autyzm jest niewyleczalny, z autyzmu się nie wychodzi Katarzyna Patyk-Wieczorek

- Mówimy o spektrum autyzmu i sama nazwa wskazuje, że są to osoby, które funkcjonują na bardzo różnych poziomach - mówi dr Katarzyna Patyk-Wieczorek. - Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że na tej jednej linii możemy mieć geniuszów, ale też osoby nisko funkcjonujące - dodaje.

Osoba, która ma autyzm największe problemy ujawnia w sprostaniu oczekiwaniom społeczeństwa. Nie zdaje sobie sprawy, w jaki sposób powinna się w niektórych sytuacjach zachować, jeśli nie była tego uczona w procesie rewalidacji Katarzyna Patyk-Wieczorek

Czwórkowy gość opowiada o autyzmie z punktu widzenia specjalisty, ale też osobistych doświadczeń matki, dziś 26-letniego mężczyzny z autyzmem. Zwraca uwagę na brak form pomocy dla dorosłych osób z tą niepełnosprawnością, zauważa istnienie Środowiskowych Domów Pomocy, za to brak możliwości samodzielnego dotarcia do nich dla osoby autystycznej. Gość Kuby Jamrozka podkreśla, że wiele inicjatyw aktywizujących dorosłych ludzi z autyzmem to inicjatywy rodziców: kawiarnie, domy opieki z wyspecjalizowaną kadrą, fundacje. Na Czwórkowej antenie dzieli się też swymi obawami o przyszłość dziecka. Odpowiada na tak niby proste pytania jak: czy dogadamy się z autystą? czy można się z taką osobą zaprzyjaźnić? czy osoby z autyzmem mogą pracować, kochać, studiować? O tym w nagraniu rozmowy.  

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: dr Katarzyna Patyk-Wieczorek (współautorka książki "Wsparcie młodzieży i dorosłych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Teoria i praktyka", prezes Fundacji "Allot" w Lublinie)

Data emisji: 26.02.2019

Godzina emisji: 20.07

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Autyzm - choroba czy przejaw geniuszu?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 09:00
Czym tak naprawdę są: autyzm i zespół Aspergera? Zaburzenia te postrzega się jako rodzaj dysfunkcji lub przejawy pewnych form geniuszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kawiarnia równych szans. Marcin i Przemysław Pękała o Cafe Równik

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 17:30
- Nazwa naszej klubokawiarni wskazuje na to, że wszyscy jesteśmy równi. Chcemy, żeby wszyscy byli w niej tak samo traktowani. Zarówno klienci jak i pracownicy kawiarni - mówił jeden z realizatorów projektu Przemysław Pękała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń