X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Światowy Dzień Bez Papierosa. "Nikotyna jest jak narkotyk"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 16:00
- Palacze mają "myślenie tunelowe", nie wyobrażają sobie siebie bez papierosa, a palenie wyznacza im rytm dnia, staje się elementem codziennych czynności, głęboko wchodzi w tożsamość - mówi dr dr Ewa Jarczewska-Gerc. - Dlatego tak trudno jest im wyjść z nałogu.
Audio
  • Jak nauczyć się żyć bez nałogów? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Gorynvd/Shutterstock.com

shutterstock papierosy 1200.jpg
Światowy Dzień Bez Papierosa. Nie istnieją "zdrowe papierosy"

Uzależnienie od nikotyny to nałóg, którego pokonanie uważa się powszechnie za najbardziej kłopotliwe. Palenie wciąż jeszcze jest kulturowo akceptowane. Mimo powszechnej świadomości, że zabija, widok zaciągającej się dymem osoby nie wywołuje takiej niechęci jak obraz narkomana czy alkoholika. - Traktujemy uzależnienia jako problem sam w sobie, natomiast to, że sięgamy po używki jest często symptomem czegoś innego - mówiła ekspertka. - Niezależnie od tego, co nas uzależnia, motywem zazwyczaj jest ucieczka: chodzi o to, by uciec od rzeczywistości. To najłatwiejszy sposób "omijania problemów" - mówiła.

Palacz, choć jest pod wpływem nałogu, jest w stanie pracować, funkcjonować w rodzinie. Nie obciąża opieki społecznej jako niezdolny do zarobkowania. A jednak w ośrodkach uzależnień nikotynista siada obok kokainisty i alkoholika, czy anorektyka i wszyscy trzej przechodzą ten sam program. 

Gdy ludzie mówią: "palę bo lubię, panuję nad tym", to wiem, że są uzależnieni. Bo to jest przecież istota nałogu, że ludziom się wydaje, że mają nad tym kontrolę dr Ewa Jarczewska-Gerc


31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa. Czy można samodzielnie rzucić nałóg i dlaczego to jest takie trudne? Czy zastąpienie jednego nałogu innym, nawet sportem, albo pracą, jest sposobem na zdrowie? Jak wygląda terapia? Jak kształtować właściwe codzienne nawyki, aby nie wpaść w szpony nałogu? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie wysłuchalismy także historii słuchaczy Czwórki - zarówno tych, którzy wciąż walczą z uzależnieniem, jak i tych, którzy już z niego wyszli. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: dr Ewa Jarczewska-Gerc (psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS, trenerka biznesu i ekspertka kampanii "interAKTYWNIE po zdrowie")

Data emisji: 31.05.2019

Godzina emisji: 20.09

kd


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Normalność nie istnieje? Na czym polega "błąd Kartezjusza"?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 13:52
- Pojęcie normalności to efekt tzw. błędu Kartezjusza. Wielkiemu uczonemu zarzuca się, że popełnił błąd zasadniczy. Wprowadził w naszą mentalność, kulturę, a nawet cywilizację myślenie w kategoriach normy, czyli racjonalne myślenie o świecie - mówił dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety nie są z Wenus, a przeciwieństwa się nie przyciągają? Psychologiczne stereotypy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 13:47
Czy to prawda, że przeciwieństwa się przyciągają, a lewa półkula mózgu dominuje nad prawą? Że kobiety są z Wenus, mężczyźni z Marsa, a słuchanie muzyki Mozarta ma wpływ na rozwój inteligencji? O mitach psychologii popularnej w audycji Jakuba Jamrozka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się dzieje z naszym mózgiem, kiedy jesteśmy zakochani?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 15:51
- Miłość z perspektywy biologicznej jest czymś innym, niż to, co nazywamy nią na poziomie emocjonalnym. Z perspektywy biologicznej chodzi przede wszystkim o przedłużenie gatunku - mówiła dr Olga Kamińska. 
rozwiń zwiń