Polskie Radio
Section05
papierosy

Mur nie zatrzymał kontrabandy. Przemyt z Białorusi kwitnie

O ponad 1000 proc. wzrósł w ubiegłym roku przemyt papierosów z Białorusi. Po krótkim zastoju główny "towar eksportowy" reżimu Łukaszenki znowu na topie - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Gazeta zwraca uwagę, że uszczelnienie granicy z Białorusią - mur z elektroniką i patrole - ograniczyły przemyt ludzi, ale nie zniechęciły zorganizowanych grup przestępczych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA straż graniczna przemyt papierosy alkohol Białoruś

Jednorazowe e-papierosy: tanie, łatwo dostępne i niezwykle szkodliwe

W odpowiedzi na wzrost liczby palących wśród młodzieży rząd Wielkiej Brytanii rozważa wprowadzenie zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Podobny problem zauważył w naszym kraju Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych. Według raportu polski rynek jest zalewany szkodliwymi, nieekologicznymi jednorazówkami. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Radosław Nałęcz e-papierosy e-papieros zdrowie papierosy Bartosz Bielecki

Rynek nielegalnych papierosów. Francja liderem, Polska w czołówce krajów skutecznie walczących z tym procederem

Francja jest niechlubnym liderem w UE jeśli chodzi o sprzedaż nielegalnych papierosów. Kraj ten odpowiada za około połowę konsumpcji wśród 27 państw członkowskich - wynika z zaprezentowanego w Brukseli raportu audytorsko-doradczej firmy KPMG dla Philip Morris International (PMI). W czołówce krajów walczących z tym procederem i osiągających sukcesy jest z kolei Polska, obok Grecji, Portugalii i Rumunii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA szara strefa handel papierosy ŚWIAT Francja Europa

Palenie - twój wróg. Dlaczego warto je rzucić?

- Według statystyk, z papierosami zaczynamy eksperymentować po 11. roku życia. Już ponad połowa młodzieży w wieku 15 lat ma za sobą próby palenia - mówi Magdalena Cedzyńska, psycholog z Poradni Pomocy Palącym. - Niestety im wcześniej zaczynamy, tym gorzej. Nasz mózg rozwija się do 25. roku życia i łatwiej się uzależnia, gdy jest młody.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka papierosy nałóg zdrowie uroda STYL ŻYCIA Marta Hoppe