Wyuczona bezradność. Dlaczego rezygnujemy i czujemy się gorsi?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 11:00
Co sprawia, że tak łatwo się poddajemy? Jak się okazuje bezradność to cecha, której da się nauczyć. Kiedy nasze działania są nieskuteczne, możemy nabieramy przekonania, że nie mamy nad nimi kontroli, co szybko rozprzestrzenia na całe nasze życie.
Audio
  • Wyuczona bezradność. Kiedy nie podejmujemy działań, by zmienić swoje życie (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Freephotos/Pixabay

- Wyuczona bezradność polega na przeświadczeniu, że niezależnie od tego, co robimy nie przełoży się na oczekiwany wynik - mówił Maciej Frasunkiewicz, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Martin Seligman, twórca badań nad wyuczoną bezradnością starał się dotrzeć do przyczyny bezradności, która przejmuje kontrolę nad naszym życiem. Wyniki testów na ludziach i zwierzętach okazały się podobne - w obu przypadkach nieumiejętność podejmowania działań wynikała z przeświadczenia, że sobie nie poradzimy. - Osoby, które były przekonane o tym, że potrafią mniej, gorzej radziły sobie z zadaniem, niż te, które były pewne swoich umiejętności, choć do rozwiązania miały ten sam, powtarzający się schemat - komentował psycholog.

Jak zwracał uwagę gość Czwórki, to, czy jesteśmy podatni na mechanizmy charakterystyczne dla wyuczonej bezradności zależy od tego, jak zostaliśmy wychowywani, w jaki sposób oddziałuje na nas otoczenie i czy w naszym życiu wydarzyło się coś, co nas osłabiło. Rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniej motywacji. Jak to zrobić i kto może nam w tym pomóc?

Co wpływa na to, że niektórzy ludzie rozwijają wyuczoną bezradność, a inni nie? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Maciej Frasunkiewicz (psycholog z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 20.08.2019

Godzina emisji: 20.07

kul/ac

Czytaj także

Fazy miłości. "Najpierw dopamina produkuje motyle, potem musimy zadbać o to sami"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 12:20
Randkowanie to osobne zagadnienie w dziedzinie związków damsko-męskich. A wiedza na ten temat pomaga odnaleźć się w sytuacji i być może odnaleźć prawdziwą miłość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Socjofobia - kiedy paraliżuje nas chorobliwa nieśmiałość

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 12:43
Fobia społeczna to trzeci najczęstszy problem natury psychologicznej, zaraz za depresją i alkoholizmem. Paniczny lęk przed kontaktami z innymi ludźmi często mylony jest z nieśmiałością. Na czym polega różnica, skąd bierze ta fobia i czy można nad nią zapanować?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi ludzie są coraz bardziej samotni. Pokazują to badania

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 15:37
Millenialsi to najsamotniejsze pokolenia. 22%z nich twierdzi, że nie ma ani jednego przyjaciela. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka podejmowania decyzji. Co można zrobić w 5 sekund?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 18:00
5 sekund wystarczy, by podjąć decyzję, która zaważy na naszym przyszłym życiu lub przekonać samego siebie, że nie warto jej podejmować.
rozwiń zwiń