Socjofobia. Kiedy nieśmiałość zamienia się w chorobę?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 12:00
- Obawa przed nieznanym wydaje się być racjonalna. Gorzej jeśli zamienia się to w strach, wywołuje panikę i wyklucza nas z życia w społeczeństwie - wyjaśnia psychoterapeuta Jarek Żyliński.
Audio
  • Socjofobia - na czym polega i jak się ja leczy? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Fobia społeczna (nerwica społeczna, zaburzenie lęku społecznego) to zaburzenie lękowe z grupy zaburzeń nerwicowych, często mylone z nadmierną nieśmiałością, w którym chory odczuwa lęk wobec wszystkich lub niektórych sytuacji społecznych (zdj. ilustracyjne)
Fobia społeczna (nerwica społeczna, zaburzenie lęku społecznego) to zaburzenie lękowe z grupy zaburzeń nerwicowych, często mylone z nadmierną nieśmiałością, w którym chory odczuwa lęk wobec wszystkich lub niektórych sytuacji społecznych (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Valery Sidelnykov

Jarek Żyliński Kiedy strach przestaje być stresem, a my nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, to powinien być dla nas sygnał, żeby szukać pomocy

Niektórzy twierdzą, że socjofobia jest chorobą cywilizacyjną. - Trauma, uwarunkowania genetyczne albo niechęć do swojego ciała mogą leżeć u podstaw naszej niechęci. Leczenie socjofobii zależy od jej przyczyn - wyjaśnia ekspert.  

Osoby cierpiące na socjofobię są przekonane, że łatwiej jest wycofać się ze społeczeństwa i unikać wszelakich kontaktów, które mogą narazić na konfrontację ze światem, niż narazić się na śmieszność i kompromitację. Czy to prawda, że czasami wolimy nic nie powiedzieć, bo obawa przed kompromitacją przewyższa naturalną potrzebę życia w grupie? Kiedy kształtuje się w nas socjofobia? I na czym polega lęk przed ciszą w towarzystwie? Zapraszamy do wysłuchania nagrania z audycji.

Czytaj także
dziecko muzyka autyzm 1200.jpg
Autyzm - choroba czy przejaw geniuszu?

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Jarek Żyliński (psychoterapeuta)

Data emisji: 1.08.2017

Godzina emisji: 20.07

kul/jsz

Czytaj także

Autyzm - choroba czy przejaw geniuszu?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 09:00
Czym tak naprawdę są: autyzm i zespół Aspergera? Zaburzenia te postrzega się jako rodzaj dysfunkcji lub przejawy pewnych form geniuszu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małżeństwo i młodość. Jest im nie po drodze?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 18:07
Według najnowszych badań CBOS młodzi ludzie coraz rzadziej i coraz później zawierają małżeństwa - wśród kobiet średni wiek zawierania małżeństw w ostatnich latach wzrósł z 23 do 27 lat, natomiast wśród mężczyzn z 25 do 28 lat. Jakie mogą być tego przyczyny? Dlaczego młodzi odkładają lub rezygnują ze ślubu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakub Porada i jego sztuka mówienia. Jak ćwiczyć głos?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 10:51
- W poznawaniu całej sztuki wymowy i poprawianiu jakości naszej komunikacji z otoczeniem nic nie tracimy, a możemy tylko zyskać. Dlatego tak ważne jest to, by ćwiczyć głos - mówił Jakub Porada, dziennikarz i autor książki "Sztukmistrz z Tczewa".
rozwiń zwiń