X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Postój, zamiast siadać. "Siedzenie to nowe palenie"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 13:08
- Coraz więcej naukowców bije na alarm byśmy byli świadomi skutków, które siedzenie wywołuje w naszym organizmie - w ciele i nastroju - mówi Justyna Jakubczyk, trenerka kompetencji miękkich. - Ruch to zdrowie, siedzenie zaś to wygoda, która nam to zdrowie niszczy - dodaje. 
Audio
  • Dlaczego powienniśmy ograniczyć siedzenie i jak to zrobić? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

W jednym z ostatnich naukowych raportów pojawił się termin "pokolenie trzech krzeseł". - Ono dosyć dobrze określa nasz styl życia i spędzania czasu wolnego każdego dnia - wyjaśnia ekspertka. - Siedzimy przed pracą w domu przy stole, jedziemy do pracy siedząc w aucie lub autobusie, w pracy siedzimy i wracając do domu znowu - dodaje. 

Okazuje się, że nasze ciało nie jest stworzone do siedzenia, co udowadniają już liczne badania. Nasz ośrodek równowagi pracuje głównie wtedy, gdy stoimy, gdy balansujemy ciałem. Pracujemy wtedy nad mięśniami głębokimi, które utrzymują nasz szkielet, a to gwarantuje mniej kontuzji. W tym kontekście Justyna Jakubczyk proponuje, by wykorzystywać każdą okazję, żeby postać. 

- Mówi się już, że siedzenie skraca życie, jest nowym paleniem - podkreśla ekspertka. - Wpływa ono na naszą kondycję fizyczną, ale też na psychikę. W sytuacji, gdy siedzimy 30 minut nasz metabolizm zwalnia aż o 90 procent, a jest on odpowiedzialny za trawienie, spalanie tkanki tłuszczowej. Spowolnienie metabolizm spowalnia wszystkie procesy w naszym organizmie - przekłada się na jakość naszego myślenia. Do mózgu trafia mniej tlenu - dodaje.

Co się dzieje z naszym ciałem, gdy siedzimy? Gdzie pojawiają się uciski, napięcia, zatory? Jak więc uwolnić się od siedzenia? Jak wpleść taniec w chodzenie lub stanie? O tym w nagraniu "Strefy prywatnej" - wraz z pełnym instruktażem. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Marta Hoppe

Gość: Justyna Jakubczyk (trenerka kompetencji miękkich)

Data emisji: 10.08.2019

Godzina emisji: 20.08

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Dlaczego warto się przespać?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 13:54
Obchodzony jest 12 marca. Być może spowodowane jest to kończącą się zimą i nadchodzącą jednocześnie wiosną. Szara aura za oknem nie zawsze zachęca do maksymalnej wydajności i często jesteśmy po prostu senni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety nie są z Wenus, a przeciwieństwa się nie przyciągają? Psychologiczne stereotypy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 13:47
Czy to prawda, że przeciwieństwa się przyciągają, a lewa półkula mózgu dominuje nad prawą? Że kobiety są z Wenus, mężczyźni z Marsa, a słuchanie muzyki Mozarta ma wpływ na rozwój inteligencji? O mitach psychologii popularnej w audycji Jakuba Jamrozka.
rozwiń zwiń