Równowaga - jak ją złapać między pracą a domem

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 12:56
Work life balance to nic innego jak łączenie życia osobistego z zawodowym. Podobno najlepsi w tym są Duńczycy, Austriacy i Finowie. A kto jest najbardziej niezadowolony? 
Audio
  • Jak rozsądnie pogodzić dom i pracę oraz własne pasje (Strefa prywatna/Czwórka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay

Praca w dzisiejszych czasach wiąże się z potrzebą pozostawania w pracy po godzinach, kosztem życia rodzinnego czy towarzyskiego. Mimo starań, emocje zza biurka często przenosimy do domu, po czym w pracy czujemy się wyczerpani i rozkojarzeni. A stąd już blisko do wypalenia zawodowego, problemów w relacjach z rodziną i przyjaciółmi oraz utraty zadowolenia z życia czy podwyższonego poziomu stresu.


Ogólnoeuropejskie badanie Eurobarometr wykonane na zlecenie Komisji Europejskiej wskazuje, że najlepsi w work life balance są Duńczycy, Austriacy i Finowie, zaś najbardziej niezadowoleni Grecy, Rumuni i Hiszpanie. 

Wypalenie jest jedną z konsekwencji nadmiernej pracy. Gdy pracujemy bardzo dużo po godzinach i nie mamy czasu na inne dziedziny życia - rodzinę, życie towarzyskie, pasje, sport zainteresowania Natalia Bogdan 

Polacy często mówią, że lubią swoją pracę, jednak niewielu przyznaje się, że czeka na poniedziałek. O rolach zawodowych i prywatnych Jakub Jamrozek rozmawiał z Natalią Bogdan, doradcą kariery. 

- Jeśli jesteśmy na początku kariery, budujemy swoją pozycję w firmie, albo jesteśmy przedsiębiorcami i dopiero zaczynamy swój biznes to musimy liczyć się z tym, że praca 9-17 może nie wystarczyć, bo uczymy się nowych rzeczy, chcemy się pokazać z jak najlepszej strony naszemu pracodawcy - wyjaśnia ekspertka. 

Najważniejszym według niej jest szczęście w każdej dziedzinie, by to osiągnąć należy zadać sobie pytanie o swoje życiowe role. - Sami powinniśmy zadać sobie pytanie, jak długa praca jest dla nas ok, ile daje nam satysfakcji i jak możemy to pogodzić z innymi rolami - mówi rozmówczyni Czwórki. - A role każdy z nas ma inne. Można być rodzicem, partnerem, sportowcem... - dodaje. 

Powinniśmy określić, co jest dla nas ważne w każdej z naszych ról Natalia Bogdan

Kuba Jamrozek zwraca uwagę, że wiele młodych osób wchodząc na rynek pracy dotkniętych jest, już na starcie, wypaleniem zawodowym. Jak z tym walczą pracodawcy? Czy dziś zatrudniający widzą prawa pracowników do relaksu czy liczy się tylko ich cel? Jak rozmawiać z szefem o nadgodzinach? Jak pracować w domu i dać swój czas też dzieciom? Czym grozi nam utrata work life balance? O tym m.in. w rozmowie ze "Strefy prywatnej". 


***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Natalia Bogdan (założycielka agencji rekrutacyjnej Jobhouse, headhunter, doradca kariery i ekspert rynku pracy)

Data emisji: 27.11.2019

Godzina emisji: 20.08

pj

Czytaj także

Stereotypy w pracy. Jak z nimi wygrać?  

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 12:47
Codziennie podejmujemy szereg decyzji na polu zawodowym: z kim współpracować, a z kim nie, komu warto zaufać, z kim się zaprzyjaźnić w pracy, z kim podpisać kontrakt. Jaki wpływ na nasze decyzje mają stereotypy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sens pracy dwudziestolatka. Jak nie wpaść w wypalenie zawodowe

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 13:11
Uporządkowana struktura organizacyjna firmy, owocowe czwartki, nowy ekspres do kawy, prysznice czy salon rekreacyjny bez wątpienia przyciągają młodych pracowników do firm. Jednak, jak wykazują badania, działa to na krótką metę. 
rozwiń zwiń