Sztuczna inteligencja - nie należy się jej obawiać

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 12:41
Data science, machine learning, humanizowanie technologii to pojęcia, które zna każdy psycholog sztucznej inteligencji. To nowy zawód na rynku pracy, który ma łączyć mechanizmy funkcjonowania ludzkiej psychiki ze sztuczną inteligencją.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Phonlamai Photo

- Musimy pamiętać o tym, że w tej chwili temat sztucznej inteligencji jest na fali, dużo się o tym mówi, ale istnieje sporo obaw, sporo mitów - mówi dr Konrad Maj, psycholog społeczny i kierownik Centrum Innowacji HumanTech na Uniwersytecie SWPS. - Istnieje taka potrzeba, potrzeba by wiedzieć, znać się na sztucznej inteligenci i prawdziwej inteligencji - dodaje. 

Posłuchaj
27:26 czwórka strefa prywatna 16.06.2020.mp3 O sztucznej inteligencji i jej możliwościach opowiada dr Konrad Maj, psycholog społeczny kierownik Centrum Innowacji HumanTech, na Uniwersytecie SWPS (Strefa Prywatna/Czwórka)

Sztuczna inteligencja to próba odwzorowania pewnych procesów psychologicznych człowieka, w zakresie funkcji poznawczych, w maszynach Konrad Maj

Ekspert wyjaśnia, że psychologia sztucznej inteligencji to próba nauczenia studentów przede wszystkim rozumienia, jak człowiek podejmuje decyzje i by wiedzieli, jak mogą podejmować decyzje czy myśleć byty inteligentne, maszyny. Zwraca uwagę, że te procesy mają sporo podobieństw. 

Psycholog czy informatyk


shutterstock kobieta słuchawski komputer 1200.jpg
Cyfrodziewczyny - Polki, pionerki branży IT

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy zawód psychologa sztucznej inteligencji jest dla psychologów czy informatyków. - To zawód dla obu tych grup - mówi dr Konrad Maj. Zwraca uwagę, że świetnie w tym zawodzie sprawdzi się psycholog z polotem programistycznym, jak i informatyk pragnący poznać ludzką psychikę. 

Rozmówca Kuby Jamrozka zwraca uwagę, że dziś sztuczna inteligencja wkracza w każdy sektor działalności człowieka - od bankowości po kuchnię. - Mówimy o automatyzacji pewnych procesów, o budowaniu algorytmów, uczeniu maszynowym, systemach rozpoznawania twarzy i głosów, czatboty. Sztuczna inteligencja jest wszędzie tam, gdzie próbuje się pewne procesy zautomatyzować - wyjaśnia. 

By zrozumieć sztuczną inteligencję i potrafić ją programować, dobrze by było na początek zrozumieć człowieka Konrad Maj

Jak się okazuje, w niektórych bankach czatboty przejęły już około 70 procent komunikacji z klientem. - Niektóre z nich są mądre, sprytne, rozumieją intencję rozmówcy, używają slangu - mówi dr Konrad Maj. - Na świecie są już też gabinety psychologiczne, gdzie usługi świadczone są przez sztuczną inteligencję. 


sztuczna inteligencja.jpg
Microsoft zastąpi swoich pracowników sztuczną inteligencją?

Czy sztuczna inteligencja przejmie władzę nad światem?

- Zawsze, gdy pojawia się nowa technologia to pojawiają się obawy - mówi gość Czwórki. Podkreśla jednak, że wiele z nich wynika z mitów czy filmów science-fiction. Uspokaja też, że przykłady z przeszłości pokazują, że nowe technologie powodują powstawanie nowych miejsc pracy, wywołują nowe potrzeby na rynku pracy. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Konrad Maj, psycholog społeczny kierownik Centrum Innowacji HumanTech na Uniwersytecie SWPS

Data emisji: 17.06.2020

Godzina emisji: 20.09

pj/kul

Czytaj także

Jarosław Świątek: w ciągu sekundy dociera do nas 100 mld bitów informacji

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 12:37
Ludzki mózg każdego dnia podejmuje setki tysięcy decyzji, ale tylko niektórych z nich jesteśmy świadomi. To mózg decyduje, co w ogóle przedrze się do naszego strumienia świadomości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak być pewnym siebie? "Pewność idzie w parze z doświadczeniem"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:42
Mówi się, że ludzie, którzy są pewni siebie zarabiają więcej, są bardziej kreatywni, a co za tym idzie - mogą pozwolić sobie na realizację marzeń. Mają też lepsze relacje z innymi i są bardziej otwarci na nowe doświadczenia. Czy to prawda i czy pewności siebie można się nauczyć?
rozwiń zwiń