Odwaga. "Nie chodzi o to, by żyć bez strachu"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 11:00
- Bywamy odważni, ale nie jesteśmy odważni - tak ja definiuję ten stan. Uważam, że nie jest to cecha stała. Nasza odwaga może zmieniać się w ciągu życia - przekonuje psycholożka i trenerka Karolina Buszkiewicz.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/lassedesignen

Zobacz
shutterstock_1433992112 skała odwaga góry 1200.jpg
Odwaga i samoakceptacja - tak Polacy definiują pewność siebie

Odwaga codzienna

Z definicji - odwaga to działanie, które podejmuje się pomimo lęku. - To może dotyczyć skoku na bungee, rozmowy o emocjach albo przyznania się, że z czymś sobie nie radzimy i potrzebujemy wsparcia - mówi gość Czwórki. - Najczęściej używamy tego słowa w kontekście sportowych wyczynów albo aktów bohaterstwa, ale mnie najbardziej interesuje odwaga codzienna. Ona pojawia się w relacjach i w sytuacjach, z którymi stykamy się każdego dnia, i niekoniecznie musi być ekstremalna. Odwaga często łączy się z autentycznością i z wyrażaniem siebie -  dodaje.

Posłuchaj
21:02 CZWÓRKA Strefa Prywatna - odwaga 11.08.2021.mp3 Odważny, czyli jaki? (Strefa Prywatna/Czwórka)

Zobacz
shutterstock De Visu stres strach panika 1200.jpg
Czego się boimy? Choroby, śmierci i zmian klimatu

Odważ się odważyć

Jak przekonuje rozmówczyni Kuby Jamrozka - odwaga bierze się z "odważania się" oraz z wcześniejszych doświadczeń. - Za naszym "odważaniem się" stoją potrzeby, podobnie jak i za tym, że "nie odważamy się". Czasami nie decydujemy się na taki krok, bo boimy się, jak on zostanie odebrany i czy nasze zachowanie zostanie zaakceptowane - wyjaśnia psycholożka. 

Posłuchaj także:

Zobacz
hipisi 1200.jpg
Być dzieckiem hipisów - cena wolności

Odwaga czy brawura?

Mark Twain mówił, że "odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu". - Poszerzyłabym to jeszcze o pojęcie lęku. Strach pojawia się wraz z realnym niebezpieczeństwem. Lęk dotyczy czegoś wyobrażonego, czegoś, co podsuwają nasze myśli. A odwaga może pojawić się w obu przypadkach  - tłumaczy Karolina Buszkiewicz. - Tutaj też należy wprowadzić jeszcze jedno rozróżnienie: między odwagą a brawurą. Granica co prawda nie jest sztywna, ale wiele mówi o naszej psychice i potrzebach - podsumowuje ekspertka.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna" 

Prowadzący: Jakub Jamrozek

Gość: Karolina Buszkiewicz (psycholożka, trenerka, coach, portal O psychologii.pl)

Data emisji: 11.08.2021

Godzina emisji: 20.08

kul

Czytaj także

Pokolenie Z i nowe spojrzenie na świat

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:50
Mówi się, że młodzi ludzie niosą nowe spojrzenie na świat. To, które dziś wchodzi w dorosłość "oskarża się" o wręcz rewolucyjne zmiany. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Efekt Tetrisa". Jak gry wpływają na postrzeganie świata?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 08:50
To jedna z najczęściej studiowanych gier wideo w psychologii. Analiza jej budowy wiele już powiedziała nam na temat różnych rodzajów pamięci. Ale Tetris ma także wpływ na to, w jaki sposób postrzegamy świat.
rozwiń zwiń