Doceniaj, a nie oceniaj. I pamiętaj, że jesteś wyjątkowy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 09:40
W czasach gdy social media bombardują nas idealnymi wizerunkami, trudno jest nie porównywać się do innych. - Lepiej jednak tego nie robić, bo takim zachowaniem sami podcinamy sobie skrzydła - ostrzega ekspert rozwoju mentalnego młodych ludzi, Michał Zawadka. 
Studia to czas beztroski. Nie powinien być jednak pozbawiony kultury osobistej.
Studia to czas beztroski. Nie powinien być jednak pozbawiony kultury osobistej.Foto: Harbucks/shutterstock.com

Częstym błędem rodziców jest to, że wrzucają dzieci w tabelkę excela i porównują. W ten sposób przekazują im sposób myślenia, który skutecznie podcina skrzydła Michał Zawadka

Tęsknota za "nie naszym"

Porównywać można rzeczy, ale nie ludzi, bo każdy z nas jest inny i wyjątkowy - przekonuje gość Czwórki. - Niestety żyjemy w czasach, w których od dziecka słyszymy, że ktoś coś zrobił lepiej. Najpierw mówią to rodzice, potem powtarzają nauczyciele, wreszcie robimy to sobie sami - mówi ekspert. - Pielęgnujemy w sobie tęsknotę za "nie naszym" i nie potrafimy się cieszyć z tego, co mamy i jacy jesteśmy.  

Posłuchaj
27:26 CZWÓRKA Strefa Prywatna 04.05.2021.mp3 Jak nie porównywać się z innymi? (Strefa Prywatna/Czwórka)

Najczęściej przejmujemy się opinią osób, które w ogóle nie mają znaczenia w naszym życiu. One nas tylko obserwują Michał Zawadka

Instagramowe kompleksy

Najważniejsze pytanie, które rodzi się po przejrzeniu publikowanych w portalu treści, brzmi: dlaczego tak bardzo chcemy być tam fajni? - Ludzie młodzi, którzy na starcie nie dostali odpowiedniego wsparcia i potwierdzenia, że są wyjątkowi, w serwisach społecznościowych zaczynają budować lepsze alter ego, z nadzieją, że ktoś ich polubi. Obserwują też innych i przeprowadzają analizy porównawcze, choć nie zawsze zdają sobie sprawę, że konkurują nie z człowiekiem, tylko produktem - wyjaśnia Michał Zawadka.

Sprawdź także:

Posłuchaj
1200_kobieta_szef_shutterstock.png
Perfekcjonizm. Przepis na sukces czy przekleństwo?

Doceniajmy, nie oceniajmy

Nad poczuciem własnej wyjątkowości możemy pracować procesowo i warsztatowo, bo to, że w przeszłości ktoś nas nie doceniał, nie może mieć wpływu na całe nasze życie. - Każdego dnia rozwijamy się i idziemy krok dalej. Mówiąc dość ogólnie, stajemy się inną wersją siebie, bardziej świadomą - podkreśla rozmówca Jakuba Jamrozka. - Jeśli mamy porównywać, róbmy to w kontekście osobistego rozwoju. Doceniajmy, a nie oceniajmy - podsumowuje gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Michał Zawadka (ekspert rozwoju mentalnego młodych ludzi, autor książek)

Data emisji: 04.05.2021

Godzina emisji: 20.15

kul

Czytaj także

Jak okiełznać lęk? Myśl o tym, co tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 14:00
Niepewność jutra, tempo życia i ciągłe zmiany powodują, że trudno nam się odnaleźć w pełnym niewiadomych świecie. Kiedy przyszłość jest coraz bardziej nieprzewidywalna, to właśnie sztuka panowania nad lękiem staje się jedynym sposobem na przetrwanie - przekonuje angielski psychiatra, dr Tim Cantopher. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja. Kiedy zwrócić się o pomoc?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 19:30
- Określenie "depresyjny" jest obecne w naszym języku od dawna, ale zazwyczaj odnosi się do jednego elementu zespołu depresyjnego, czyli smutku czy przygnębienia. W depresji jako jednostce chorobowej mamy do czynienia także z innymi objawami: utratą przeżywania przyjemności i obniżeniem motoru do działania - mówi dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
rozwiń zwiń