Jak komunikować się efektywnie?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 17:50
Komunikacja jest kluczowym elementem każdej relacji. Czasem jednak trudno jest nam się porozumieć z drugą osobą lub zrozumieć, jakie przesłanie kryje się za daną wiadomością.
W audycji o tym, jak nawiązywać relacje, opowie Zbigniew Dzideczek,trener negocjacji.
W audycji o tym, jak nawiązywać relacje, opowie Zbigniew Dzideczek,trener negocjacji. Foto: Production Perig/Shutterstock

Każdy z nas niejednokrotnie staje oko w oko z trudnym rozmówcą. Musimy poprosić szefa o podwyżkę czy zwrócić sąsiadowi uwagę, aby ściszył muzykę. Każda z tych sytuacji jest stresogenna i budzi silne emocje. Będąc dzieckiem mówimy wprost, ale też reagujemy emocjonalnie. Gdy dorastamy, chcemy być akceptowani przez drugą osobę i zrobić dobre wrażenie, bo boimy się oceny. Próbujemy się także dopasować lub zgadnąć, co chce powiedzieć druga osoba. To może prowadzić do wysyłania niejasnych komunikatów lub wyrażania swoich potrzeb w sposób niezrozumiały. Efektywna komunikacja polega na przekazaniu komunikatu w taki sposób, aby odbiorca zrozumiał intencje rozmówcy. Proces ten ma sens tylko wtedy, gdy wiadomość otrzymana jest jak najbardziej zbliżona znaczeniowo do wiadomości nadawanej oraz zachęca odbiorcę do podejmowania działań zbieżnych z oczekiwaniami nadawcy.

Szczególnie trudna dla każdego jest komunikacja z osobami, z którymi nie dzielimy się sympatią bądź jesteśmy w konflikcie. Jak rozmawiać z kolegą z pracy, który otwarcie krytykuje naszą pracę? Jak rozmawiać z bardzo wymagającym i krytycznym szefem? Jak nawiązywać relacje i efektywnie się komunikować? Podpowie to trener negocjacji i gość programu - Zbigniew Dzideczek.

Zobacz także:

***
Na audycję z cyklu "Strefa prywatna" w czwartek (02.12) o godzinie 20.05 zaprasza Jakub Jamrozek

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia

Czytaj także

Wszystkie oblicza samotności. Czy można na niej zarobić?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 13:50
O dobroczynnym wpływie przytulania na nasze życie nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Bliski kontakt z drugą osobą pozytywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Co jednak, gdy nie mamy do kogo się przytulić? Powstają inicjatywy, które mają na celu zaspokojenie potrzeby bliskości, niektóre z nich przerodziły się nawet w biznes.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skok w bok albo niewinna kawa - jak zdradzamy?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 13:22
Niektórzy są wierni całe życie, innym zdarzył się "jednorazowy wyskok", jeszcze inni traktują zdradę jako przygodę i okazję do dostarczenia sobie dawki adrenaliny. Dlaczego zdradzamy? - Wszystko jest kwestią norm, jakie ustalimy - mówiła psycholog Ewelina Janiszewska. 
rozwiń zwiń