Samotność. Czy rzeczywiście warto z nią walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 12:56
Do samotności czasem trudno się przyznać, czasem się jej wstydzimy, a czasem - czujemy się z nią dobrze. - Po to, żeby doświadczać świata i siebie, potrzebujemy interakcji. Dlatego nawet, jeśli jesteśmy sami, z braku drugiego człowieka, rozmawiamy ze sobą - mówi psycholog dr Agata Wytykowska. 
Audio
  • Czym jest samotność i czy rzeczywiście warto z nią walczyć? (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Valery Sidelnykov

Jedną z konsekwencji samotności jest autostygmatyzacja. Myślimy, że skoto jesteśmy samotni, to znaczy, że jesteśmy gorsi. W konsekwencji mamy jeszcze większy lęk, by wychodzić do ludzi i otwierać się przed nimi dr Agata Wytykowska

- Samotność to generalnie doświadczenie braku więzi i relacji, nawet będąc wśród ludzi - mówiła dr Agata Wytykowska. - To także niemożność nawiązywania tych więzi. Mamy potrzebę bycia z kimś, dzielenia się doświadczeniami i emocjami, a nie może ona być zrealizowana. A przynajmniej tak nam się wydaje. Doświadczeniu samotności towarzyszy często poczucie smutku i pustki.

Czym różni się ekstra- od introwertyzmu? Czy w odczuwaniu samotności znaczenie ma wiek? Dlaczego samotność może mieć na nas zły wpływ, dlaczego czasem jej potrzebujemy? I jaki związek z poczuciem odrzucenia mają nasze relacje z innymi w mediach społecznościowych? I czym jest hikikomori, pojęcie wywodzące się z Japonii, opisujące osoby, które przebywają bez przerwy w domu, nie kontaktując się ze społeczeństwem. O tym rozmawialiśmy w audycji. W programie także m.in. spotkanie z Michałem Błąkałą, podróżnikiem, który zwiedza świat samotnie. 

Samotność w przypadku artystów bywa konstruktywna. Są ludzie, którzy tylko w takiej sytuacji potrafią tworzyć. Inni zakłócają im ten proces. dr Agata Wytykowska

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kamila Dębczak

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Gość: dr Agata Wytykowska (psycholog i terapeutka poznawczo-behawioralna w Ośrodku Vita Longa, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 7.02.2019

Godzina emisji: 20.08

Czytaj także

Świadomy człowiek. Jak negatywne emocje przekuć w siłę?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 15:22
W obliczu osobistych tragedii i trudności wiele osób nie potrafi poradzić sobie z natłokiem emocji, myśli i dojmującym poczuciem bezsilności. Jak poradzić sobie z problemem, a smutek i lęk przekuć w wewnętrzną siłę i stać się bardziej świadomym człowiekiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nerwica natręctw. Nawyki, które psują życie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 09:50
- Adaś Miauczyński, czy detektyw Monk - w filmach ich zaburzenia mogły wydawać się zabawne. W prawdziwym życiu ta choroba oznacza dla pacjentów cierpienie - mówiła psycholog Anna Tulczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rutyna - nudzi czy wprowadza porządek?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 15:20
Arystoteles mówił, że to właśnie ona sprawia, że stajemy się coraz lepsi i doskonalsi. - Powtarzalność jest przyjemna, a rutyna pozwala skubić się na "tu i teraz". Nie trzeba skakać na bungee, żeby być szczęśliwym - mówi dr Rafał Albiński. 
rozwiń zwiń