X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Samotność. Czy rzeczywiście warto z nią walczyć?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 12:56
Do samotności czasem trudno się przyznać, czasem się jej wstydzimy, a czasem - czujemy się z nią dobrze. - Po to, żeby doświadczać świata i siebie, potrzebujemy interakcji. Dlatego nawet, jeśli jesteśmy sami, z braku drugiego człowieka, rozmawiamy ze sobą - mówi psycholog dr Agata Wytykowska. 
Audio
  • Czym jest samotność i czy rzeczywiście warto z nią walczyć? (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Valery Sidelnykov

Jedną z konsekwencji samotności jest autostygmatyzacja. Myślimy, że skoto jesteśmy samotni, to znaczy, że jesteśmy gorsi. W konsekwencji mamy jeszcze większy lęk, by wychodzić do ludzi i otwierać się przed nimi dr Agata Wytykowska

- Samotność to generalnie doświadczenie braku więzi i relacji, nawet będąc wśród ludzi - mówiła dr Agata Wytykowska. - To także niemożność nawiązywania tych więzi. Mamy potrzebę bycia z kimś, dzielenia się doświadczeniami i emocjami, a nie może ona być zrealizowana. A przynajmniej tak nam się wydaje. Doświadczeniu samotności towarzyszy często poczucie smutku i pustki.

Czym różni się ekstra- od introwertyzmu? Czy w odczuwaniu samotności znaczenie ma wiek? Dlaczego samotność może mieć na nas zły wpływ, dlaczego czasem jej potrzebujemy? I jaki związek z poczuciem odrzucenia mają nasze relacje z innymi w mediach społecznościowych? I czym jest hikikomori, pojęcie wywodzące się z Japonii, opisujące osoby, które przebywają bez przerwy w domu, nie kontaktując się ze społeczeństwem. O tym rozmawialiśmy w audycji. W programie także m.in. spotkanie z Michałem Błąkałą, podróżnikiem, który zwiedza świat samotnie. 

Samotność w przypadku artystów bywa konstruktywna. Są ludzie, którzy tylko w takiej sytuacji potrafią tworzyć. Inni zakłócają im ten proces. dr Agata Wytykowska

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kamila Dębczak

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Gość: dr Agata Wytykowska (psycholog i terapeutka poznawczo-behawioralna w Ośrodku Vita Longa, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 7.02.2019

Godzina emisji: 20.08

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świadomy człowiek. Jak negatywne emocje przekuć w siłę?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 15:22
W obliczu osobistych tragedii i trudności wiele osób nie potrafi poradzić sobie z natłokiem emocji, myśli i dojmującym poczuciem bezsilności. Jak poradzić sobie z problemem, a smutek i lęk przekuć w wewnętrzną siłę i stać się bardziej świadomym człowiekiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nerwica natręctw. Nawyki, które psują życie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 09:50
- Adaś Miauczyński, czy detektyw Monk - w filmach ich zaburzenia mogły wydawać się zabawne. W prawdziwym życiu ta choroba oznacza dla pacjentów cierpienie - mówiła psycholog Anna Tulczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rutyna - nudzi czy wprowadza porządek?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 15:20
Arystoteles mówił, że to właśnie ona sprawia, że stajemy się coraz lepsi i doskonalsi. - Powtarzalność jest przyjemna, a rutyna pozwala skubić się na "tu i teraz". Nie trzeba skakać na bungee, żeby być szczęśliwym - mówi dr Rafał Albiński. 
rozwiń zwiń